Zespół języka polskiego Zespół humanistyczny Zespół matematyczny Zespół jęz. obcych Zespół przedm. zawodowych i ekonomicznych Zespół WF i EDB Zespół przyrodniczy Zespół wychowawczy Zespół ds. ewaluacji wewnętrznej Zespół promocji szkoły Samorząd uczniowski Wolontariat

Zespoły przedmiotowe

Zespół wychowawczy

Przewodnicząca: mgr Iwona Kulczyk

Zespół Wychowawczy w Zespole Szkół nr 5 im. S. Kisielewskiego działa od wielu lat. Jego naczelnym zadaniem jest tworzenie warunków i wewnętrznych dokumentów szkolnych pozwalających na zapewnienie rozwoju każdemu uczniowi w sferze intelektualnej, psychologicznej i moralnej by był przygotowany do życia w społeczeństwie.

Preambuła Ustawy o Systemie Oświaty z 1997 roku mówi, iż „oświata stanowi wspólne dobro społeczeństwa, kieruje się ona zasadami zawartymi w Konstytucji Rzeczpospolitej  Polskiej, a także wskazaniami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Konwencji Praw Dziecka”.

Szkoła powinna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować  go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności i wolności.

Celem  wychowania jest ukształtowanie młodego człowieka jako jednostki wolnej, która będzie potrafiła dokonywać wyborów zgodnych z moralnym zasadami i funkcjonować w społeczeństwie. Wychowanie ma na celu także przekazywanie dziedzictwa kulturowego.

Stworzony program wychowawczy jest dokumentem, który opisuje w sposób całościowy wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i jest realizowany przez wszystkich nauczycieli. Był konsultowany z rodzicami uczniów i jest zgodny z ustawami oświatowymi i rozporządzeniami. Zawiera między innymi:

·      cele wychowania

·      działania wychowawcze nauczycieli

·      zadania opieki wychowawczej nad uczniami

·      zasady dotyczące wychowania zawarte w statucie szkoły

·      zasady współpracy z rodzicami

·      wzory zachowań i cechy wysokiej kultury osobistej uczniów.

Program wychowawczy jest częścią planu pracy szkoły. Jego uzupełnieniem jest program profilaktyczny, który został opracowany w oparciu o rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia i 26 lutego 2002 roku. Dotyczy on między innymi:

·      promocji zdrowego stylu życia

·      uświadomienia młodzieży złego wpływu na organizm środków psychoaktywnych i wszelkich uzależnień

·      sposobów unikania ryzykownych zachowań

·   organizowania prelekcji i warsztatów na temat rozwiązywania problemów, komunikacji międzyludzkiej, empatii i asertywności, radzenia sobie z emocjami, przemocą i agresją, integracji z rówieśnikami, odpowiedzialności za swoje zachowanie.

Tworzenie pozytywnych wzorców kulturowych, właściwa edukacja, wspieranie rozwoju psychicznego uczniów i wyposażanie ich w umiejętności społeczne pozwala mieć nadzieję, że młodzi ludzie będą w przyszłości kreatywnymi i wartościowymi członkami społeczeństwa.

WYNIKI BADANIA PRZEPROWADZONEGO WŚRÓD UCZNIÓW

W ZESPOLE SZKÓŁ NR 5 IM. STEFANA KISIELEWSKIEGO W WARSZAWIE

DOTYCZĄCEGO WIEDZY UCZNIÓW NA TEMAT AUTYZMU

W badaniu ankietowym wzięło udział 120 uczniów.

1. Charakterystyczne dla osób z autyzmem są:

a) schematyczność – 38% prawidłowych odpowiedzi

b) nadwrażliwość na dźwięki – 45% prawidłowych odpowiedzi

c) brak umiejętności nawiązywania relacji społecznych – 43% prawidłowych odpowiedzi

d) trudności w rozumieniu humoru, metafory, ironii – 48% prawidłowych odpowiedzi

e) konkretny plan dnia – 37% prawidłowych odpowiedzi

2. Co może pomóc osobie z autyzmem?

a) wcześniejsza informacja o zmianie planu dnia – 33% prawidłowych odpowiedzi

b) ciche zachowania grupy na lekcji – 43%  prawidłowych odpowiedzi

c) przekazywanie informacji prostym, konkretnym językiem – 45% prawidłowych odpowiedzi

d) krótki, cichy dzwonek – 29% prawidłowych odpowiedzi

e) nie używanie w rozmowie ironii – 41%  prawidłowych odpowiedzi

Wyniki badania ankietowego wskazują, że świadomość uczniów na temat autyzmu ciągle powinna być poszerzana i warto interesować się tym, jak funkcjonują osoby, które mają tą dysfunkcję. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat autyzmu zachęcamy do obejrzenia poniższego filmiku.

WARSZTATY – DZIEŃ TOLERANCJI - POMOST

Dnia 24 listopada 2017 r.  już kolejny raz  w naszej szkole odbyły się warsztaty Szkolny Dzień Tolerancji – POMOST.

Zadaniem uczestników było poznanie zasad współpracy z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

SCENARIUSZ PRZEDSIĘWZIĘCIA

1. Powitanie gości przez Dyrektora Zespołu Szkół nr 5 im. Stefa Kisielewskiego – p. Jana Pilczuka

2. Przedstawienie celu warsztatów – p. Joanna Śliżewska

3. Przydział grup warsztatowych i omówienie zasady pracy grupy – p. Iwona Kulczyk

4. ZAJĘCIA WARSZTATOWE – praca w grupach

SALA CIEMNOŚCI – p. Elżbieta Bodziakowska, p. Joanna Śliżewska

SALA RUCHU – p. Aleksandra Śliżewska, p. Jakub Pilczuk

SALA WIDZĘ ŚWIAT INACZEJ „AUTYZM” -  p. Monika Jankowska, p. Iwona Kulczyk

SALA CISZY – p. Marta Lewandowska, p. Katarzyna Kyc

SALA W ŚWIECIE NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI INTELEKTUALNEJ – p. Kinga Krawiecka, p. Rafała Szaszko

W zajęciach uczestniczyli uczniowie warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczyciele z województwa mazowieckiego. Dla wszystkich uczestników była to wspaniała, żywa lekcja otwartości na potrzeby innych.

Warsztaty prowadzili specjaliści z zakresu oligofrenopedagogiki, surdopedagogiki, tyflopedagogiki,  logopedii oraz terapii pedagogicznej a nad całością projektu czuwały Panie:  Iwona Kulczyk i Joanna Śliżewska, pomysłodawczynie warsztatów  i koordynatorki całego przedsięwzięcia.

Dziękujemy uczestnikom za  udział w warsztatach i zaangażowanie.

WIĘCEJ ZDJĘĆ: https://zs5.edupage.org/album/?#gallery/191