Nawigacja

O bibliotece Z życia biblioteki Konkurs na ekslibris Nowości wydawnicze OLGA TOKARCZUK - NOBLISTKA

Biblioteka

Z życia biblioteki



 




 





 




 



SZKOLNY KONKURS LITERACKI

POBIERZ: INFORMACJE O KONKURSIE.pdf

 

 


 

 

 

 


 
 
 
"Wakacje z książką”
 

 

Zbliżają się wakacje, warto sięgnąć w tym czasie po ciekawą książkę, w trakcie roku szkolnego często nie ma czasu, aby poczytać coś innego niż lekturę lub podręcznik. Dlatego po raz pierwszy w historii naszej biblioteki szkolnej,  będą udostępnione uczniom książki podczas wakacji w ramach akcji „Wakacje z książką”. Jednocześnie informuję, że nasz biblioteka za fundusze otrzymane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiła w tym roku szkolnym wiele nowości wydawniczych, które proponuję do wypożyczenia na okres wakacji.

Regulamin akcji „Wakacje z książką”

 

1. Celem akcji jest promocja czytelnictwa, poprzez dostosowanie organizacji pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów i umożliwienie im wypożyczenia książek na czas wakacji letnich.

2. Warunkiem wypożyczenia książek na wakacje jest:

·      zwrócenie w terminie wszystkich wcześniej wypożyczonych pozycji do biblioteki;

·      promocja do następnej klasy.

3. Czytelnik może wypożyczyć 3 książki na okres 2 miesięcy.

4. Książki będą wypożyczane w ostatnim tygodniu roku szkolnego, po zakończeniu klasyfikacji.

5. Termin zwrotu wypożyczonych na wakacje książek upływa w pierwszym tygodniu września.

6. W razie zgubienia książki obowiązują zasady zawarte w regulaminie biblioteki.

 

 


 

 


PIKNIK U KISIELA

Podczas „Pikniku u Kisiela”  uczniowie wIramach bezpłatnego przekazywania książek, polecali wszystkim gościom książki na zbliżające się wakacjeAkcja „Zaczytane wakacje” cieszyła się popularnością wśród przybyłych. Stoisko Bibliotekszkolnej było ważnym punktem na mapie piknikowej szkoły. Na stoisku zorganizowano również quiz „Jaka to postać literacka”. Młodsi koledzy mieli za zadanie prawidłowo  odgadnąć przedstawianą postać. Stylizowane postacie to główni bohaterowie „Lalki” B. Prusa - Izabella Łęcka i Stanisław Wokulski, Zosia i Ksiądz Robak z „Pana Tadeusza” oraz niezłomny Zorro. Nagrodami za prawidłowe odpowiedzi były książki.

 

 


 

 

„Kisiel” czyta dzieciom

W tym roku 6 grudnia 2017 r. w ramach akcji „Bajki na Mikołajki”, uczniowie naszej szkoły po raz kolejny zorganizowali akcję czytelniczą dla uczniów z zaprzyjaźnionej Szkoły Specjalnej nr 90 w Warszawie. Czytali młodszym kolegom bajki wielkich klasyków tego gatunku, z podziałem na role, wykorzystując elementy scenograficzne oraz  kostiumy. Dzieci żywo reagowały na piękne teksty i chętnie kolorowały ilustracje bohaterów prezentowanych bajek. Dziewczęta również śpiewały piosenki oraz tańczyły  z dziećmi. Każde dziecko otrzymało kolorową opaskę na głowę, przedstawiającą postać bajkową, przygotowane przez naszych uczniów oraz cukierki. Wizyta naszych uczniów przyniosła wiele radości dzieciom, a dla nich samych lekcją empatii.

 

OPASKA Z BAJKOWYMI POSTACIAMI

 

 


 

 

SŁODKIE MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Każdy,  kto odwiedzi bibliotekę w dniu 6 grudnia 2017 r.  i wypożyczy książkę

otrzyma słodką niespodziankę.

 

 


 

NOWOŚCI W NASZEJ BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 


 

We wrześniu  br. nasza  biblioteka wzbogaciła się  o kilkadziesiąt nowych książek i lektur szkolnych. 

Poniżej  przedstawiamy  najciekawsze  zakupione nowości i zachęcamy do ich wypożyczenia. 

Pobierz:  Nowości.pdf

 

 


 


 

Nasza biblioteka uczestniczy w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa” na lata 2016-2020. Celem programu jest uatrakcyjnienie księgozbiorów między innymi bibliotek szkolnych oraz wzmocnienie potencjału i roli bibliotek.

W roku szkolnym 2017/2018 za pieniądze uzyskane z funduszu biblioteka zakupi pozycje książkowe zgodnie z propozycjami uzyskanymi od uczniów, rodziców uczniów i nauczycieli. W zakładce Biblioteka, będziemy zamieszczać informacje o zakupionych nowościach. Znajdą się tutaj również informacje o projektach popularyzujących czytelnictwo, realizowanych wspólnie z nauczycielami, ale i innymi bibliotekami, aby zachęcić do czytania jak najwięcej uczniów.

 

Zaproponuj książkę!

Czytelniku, możesz mieć swój udział w gromadzeniu zbiorów bibliotecznych. Złóż dezyderat na publikacje, których nie posiadamy w księgozbiorze. Zgłoszenia będą brane pod uwagę przy zakupach nowości.

Przypominamy, iż dezyderaty to nic innego jak życzenia czytelnicze dotyczące gromadzenia i uzupełniania księgozbioru.

Swoje propozycje proszę składać pisemnie w bibliotece szkolnej.
 

POBIERZ:  NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA - PLAKAT

 

 


 

WYNIKI KONKURSU

„Czytałem ciekawą książkę …”
 

W październiku 2016 r. został  ogłoszony konkurs na recenzję książki  pt. „Czytałem ciekawą książkę…”, w którym uczniowie mieli możliwość wyrazić swoją opinię, podzielić się pasjami czytelniczymi i zachęcić koleżanki i kolegów do czytania. Jednocześnie była to doskonała okazja pogłębienia umiejętności wypowiadania swoich myśli w formie recenzji. Wśród nadesłanych prac wyróżnione zostały:

I MIEJSCE

Wiktoria Kucharska kl. 1 aei

II MIEJSCE

Zuzanna Trześniewska – kl. III Aai

Julia Ładyńska – kl. III Aai

III MIEJSCE

Klaudia Ferenc kl. 1 Aai

Jest to pierwsza edycja konkursu, mamy nadzieję na jego kontynuację w przyszłym roku oraz jeszcze większe zainteresowanie czytelników naszej biblioteki.

 


 

„Czytałem ciekawą książkę …”

Czytaliście ostatnio coś ciekawego?

A może macie ulubione książki, do których chętnie wracacie?

Napiszcie recenzje i zachęćcie waszych rówieśników do ich przeczytania!

Czekamy na Wasze prace do końca października 2016 roku.

 Najlepsze recenzje zostaną nagrodzone i opublikowane na szkolnej stronie internetowej! 

Więcej informacji uzyskacie w szkolnej bibliotece.


 


 


KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW
 

 

 

    12 września 2016 r.  (poniedziałek) w godz. 8.00-15.00 w bibliotece szkolnej odbędzie się kiermasz używanych podręczników. Uczniów, którzy chcą sprzedać podręczniki prosimy o dostarczenie książek w tym dniu do biblioteki, a kupujących o przyniesienie pieniędzy. Transakcji dokonują uczniowie między sobą przy udziale nauczyciela-bibliotekarza. W bibliotece znajdują się aktualne zestawienia podręczników. 

 

                                                                                                                             Zapraszam

                                                                                                                      Alicja Wojczuk-Tataj 

 

 


 

P. Alicja Wojczuk-Tataj, opiekun biblioteki szkolnej,

składa serdeczne podziękowania dla całej społeczności szkolnej za udział w akcji

Zbieramy złom kluczowy dla „Budzika”.

 Może stanie się tak, jak napisała Fundacja „A kogo?” w podziękowaniu dla naszej szkoły, 

że któryś z naszych kluczyków pomoże wybudzić ze śpiączki jakieś dziecko

tak ciężko dotknięte przez los.

 



 

"BAJKI NA MIKOŁAJKI"

Uczniowie naszej szkoły od kilku lat organizują akcję czytelniczą dla uczniów z zaprzyjaźnionej Szkoły Specjalnej nr 90 w Warszawie. Podobnie było 7 grudnia 2015 r. W ramach akcji „Bajki na Mikołajki”, uczniowie z klas pierwszych i drugich Liceum i Technikum czytali młodszym kolegom bajki wielkich klasyków tego gatunku. Dzieci żywo reagowały na piękne teksty i kolorowe rekwizyty przygotowane przez naszych uczniów,  chętnie kolorowały ilustracje bajkowych postaci.  Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli dzieciom mikołajkowe prezenty w postaci pluszowych maskotek. Wizyta naszych uczniów przyniosła wiele radości  dzieciom, a dla nich samych lekcją empatii.


 




 


 





SPOTKANIE Z PANEM JERZYM KISIELEWSKIM

SYNEM PATRONA SZKOŁY - STEFANA KISIELEWSKIEGO

    

 

 



MIĘDZYSZKOLNY KONKURS GAZETEK SZKOLNYCH

          

 

 


 

SPOTKANIE Z AUTOREM


16 listopada 2006 r.  w ramach obchodów "Dnia Biblioteki" w naszej szkole odbyło się spotkanie z p. Janem Zdzisławem Brudnickim, krytykiem literackim, historykiem polskiej literatury współczesnej, autorem książki pt. "Porozmawiajmy o poezji i niepoezji" a także wielu książek biograficznych o ludziach z kręgu literatury polskiej. Nasz gość wzbogacił wiedzę uczniów dotyczącą postaci patrona szkoły - Stefana Kisielewskiego, a także czasów, w których żył i tworzył. Wiele dowiedzieliśmy się o kawiarni "Na rozdrożu", miejscu szczególnym zarówno dla naszego patrona jak i dla całego warszawskiego środowiska literackiego. Pan Jan Brudnicki niezwykle zainteresował nauczycieli i uczniów swoją gawędą. Wypowiadał się w sposób barwny i pełen ekspresji, przytaczał anegdoty związane z postacią patrona. Gość przekazał do biblioteki kilka autorskich publikacji, które wzbogaciły nasz szkolny księgozbiór oraz  chętnie zgodził się na dalszą współpracę z naszą młodzieżą.

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego w Warszawie
    04-089 Warszawa, ul. Szczawnicka 1
  • sekretariat:
    (22) 810-54-23;
    e-mail: zs5@eduwarszawa.pl


    pokój nauczycielski: (22) 810-54-27


    Inspektor Ochrony Danych Osobowych
    p. Piotr Kopka
    e-mail:
    iod.dbfoppd@eduwarszawa.pl

Galeria zdjęć