S T A T U T PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY SZKOŁY PROCEDURY POSTĘPOW. W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH I NADZWYCZAJNYCH DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI REGULAMIN NAUKI ZDALNEJ ZESPOŁU SZKÓŁ NR 5 PROCEDURA ZWALNIANIA UCZNIA Z LEKCJI REGULAMIN KORZYSTANIA Z SZAFEK SZKOLNYCH

REGULAMIN KORZYSTANIA Z SZAFEK SZKOLNYCH

korzystania z szafek szkolnych
w Zespole Szkół Nr 5 im. Stefana Kisielewskiego w Warszawie

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach ( Dz. U. z 2003r. Nr 6 poz. 69 ze zmianami)

I. Postanowienia ogólne

1. Szafki stanowią własność szkoły.
2. Uczeń nabywa prawo do korzystania z przydzielonej szafki jedynie w czasie nauki w szkole.
3. Każda szafka posiada dwa klucze.
4. Zabrania się samodzielnego dorabiania kluczy do szafek.
5. Pracownicy szkoły maja prawo zwracać uwagę na wszelkie przejawy nieprawidłowości w zakresie dysponowania, użytkowania oraz opłat za szafki szkolne.
6. Szkoła prowadzi dla celów rozliczeniowych ewidencję korzystania z szafek. Ewidencja przechowywana jest w sekretariacie szkoły.
7. Dostęp do ewidencji użytkowania szafek ma Rada Rodziców, Dyrekcja Szkoły i wskazani przez Dyrektora Szkoły pracownicy administracji.

II. Obowiązki szkoły

1. Szkoła zapewnia przydział szafki , konserwację i naprawę szafek uszkodzonych w wyniku naturalnego zużycia.
2. Wychowawca klasy tworzy listę uczniów z przydzielonymi numerami szafek i przekazuje ją do 15 września Kierownikowi gospodarczemu.

III. Zadania i obowiązki użytkowników szafek.

1. Szafki szkolne mają służyć uczniom do przechowywania ubrań, książek, pomocy naukowych oraz innych przedmiotów związanych z procesem edukacyjnym na terenie szkoły.
2. Niedopuszczalne jest przechowywanie w szafkach szkolnych: jakichkolwiek substancji mogących stwarzać zagrożenie dla społeczności szkoły, alkoholu, wyrobów tytoniowych, środków odurzających oraz środków i przedmiotów uważanych za niebezpieczne, a także żywności.

3. Użytkownik szafki ponosi odpowiedzialność za jej zawartość, powinien zadbać o jej należyte użytkowanie  i poszanowanie (zabrania się dokonywania wewnątrz i na zewnątrz szafki napisów, rysunków oraz innych działań mających skutek trwały.
4. Uczeń powinien przechowywać w szafce swoje rzeczy w taki sposób, aby zachować zasady higieny i bezpieczeństwa.
5. W szafkach nie należy przechowywać rzeczy wartościowych, za ich ewentualna utratę szkoła nie ponosi odpowiedzialności.
6. Uczeń nie może zamieniać szafki na inną, ani udostępniać jej innym osobom.
7. Ewentualne kradzieże mienia oraz wszelkie uszkodzenia i usterki szafki uczeń powinien niezwłocznie zgłosić do wychowawcy klasy.
8. W ostatnim tygodniu roku szkolnego użytkownik szafki zobowiązany jest do jej opróżnienia ze wszystkich znajdujących się tam przedmiotów i oddania klucza w depozyt do kierownika gospodarczego (klucze od szafek zbiera wychowawca klasy i wraz z lista brakujących kluczy przekazuje do kierownika gospodarczego).

9. Uczeń użytkujący szafkę zobowiązuje się do zakupu obuwia zmiennego na jasnej podeszwie.

IV. Klucze i zasady ich użytkowania

1. Wychowawca sporządza listę uczniów z imieniem i nazwiskiem ucznia, przydzielonym numerem szafki oraz podpisem potwierdzającym akceptacje regulaminu korzystania z szafek szkolnych.
2. Uczeń otrzymuje klucz do szafki po zapoznaniu się z niniejszym regulaminem i pisemnej akceptacji jego zapisów .
3. Uczeń zwraca klucz przed zakończeniem roku szkolnego wychowawcy (po uprzednim sprawdzeniu szafki przez wychowawcę), najpóźniej w ostatnim tygodniu danego roku szkolnego).
4. Uczniowie kontynuujący naukę w szkole ponownie otrzymają klucz po rozpoczęciu nauki w nowym roku szkolnym.
5. Uczniowie przenoszący się do innej szkoły zwracają klucz przed odebraniem dokumentów.
6. W przypadku zagubienia klucza lub jego uszkodzenia uczeń ponosi koszt dorobienia klucza lub wymiany wkładki.

V. Zasady opłat

1. Wysokość kaucji za szafkę wynosi 40,00 zł za cały okres pobytu ucznia w szkole. Kaucja stanowi zabezpieczenie w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia szafki. Każdy użytkownik otrzymuje w użytkowanie szafkę po dokonaniu wpłaty należnej kaucji wychowawcy. Wychowawca przekazuje gotówkę Kierownikowi gospodarczemu.
2. W przypadku zakończenia całego cyklu nauki przez danego ucznia, otrzymuje zwrot kwoty wpłaconej kaucji za szafkę po oddaniu klucza wychowawcy.
3. Kaucja może zostać pomniejszona o koszt dorobienia klucza w przypadku zgubienia go lub naprawy szafki uszkodzonej z winy użytkownika.

VI. Przypadki szczególne

1. Sprawca zniszczenia szafki szkolnej, ponosi całkowite koszty związane z naprawą lub zakupem nowej szafki.
2. W przypadkach szczególnych postępowanie wyjaśniające prowadzi Dyrektor Szkoły.
3. W przypadku podejrzenia ucznia o posiadanie substancji odurzających, narkotyków lub alkoholu Dyrektor ma prawo do komisyjnego otwarcia i wglądu do szafki. W takim przypadku sporządzany jest pisemny protokół.

4. W sytuacji wątpliwości co do zmiany obuwia przez ucznia nauczyciel lub inny pracownik szkoły ma prawo w obecności ucznia sprawdzić, czy w szafce jest obuwie zamienne.

VII. Postanowienia końcowe

1. Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania przez Radę Rodziców, Dyrektora Szkoły i Samorząd Uczniowski.
2. Wszyscy uczniowie szkoły zobowiązani są znać, przestrzegać i stosować postanowienia niniejszego Regulaminu.
3. W przypadku nieprzestrzegania postanowień regulaminu konsekwencje wobec uczniów wyciąga Dyrektor Szkoły zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
4. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego oraz przepisy oświatowe.

Dyrektor Szkoły                                                                          Rada Rodziców                                                                       Samorząd Szkolny

Data: 1 marca 2019 r.