Nawigacja

Zespół języka polskiego Zespół humanistyczny Zespół matematyczny Zespół jęz. obcych Zespół przedm. zawodowych i ekonomicznych Zespół WF i EDB Zespół przyrodniczy Zespół wychowawczy Zespół promocji szkoły Samorząd uczniowski Wolontariat

Zespoły przedmiotowe

Zespół języka polskiego

  Przewodniczący: mgr Barbara Jurczewska      
 

   

ROK SZKOLNY 2024/2025


Ignacemu SZCZEPANIAKOWI z klasy II Bai nagrodę wręczają (od lewej): Beata Danecka,  przewodnicząca  Rady  Rodziców  i  Marta Wróblewska, wicedyrektor szkoły.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POBIERZ: KATALOG - FINALIŚCI KONKURSU.pdf
 




 

Pobierz:  REGULAMIN KONKURSU.pdf

Pobierz:  FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY.pdf


 


Więcej zdjęć: https://zs5.edupage.org/album/#gallery/377

 


      

ROK SZKOLNY 2023/2024


 

ROK SZKOLNY 2022/2023



ZDJĘCIA ZE ŚLUBOWANIA:  https://zs5.edupage.org/album/#gallery/310

 


          

CYKL SPOTKAŃ „ODKRYWAMY WARSZAWĘ”

W tym roku szkolnym w naszej szkole rozpoczęliśmy cykl zajęć dla uczniów klas przygotowawczych pt. "Odkrywamy Warszawę". W dniu 28.09 uczniowie tych klas uczestniczyli ze swoimi wychowawcami i opiekunami w pierwszych zajęciach z cyklu. Ponieważ jesienna, ciepła aura sprzyja spacerom, na cel naszej pierwszej wyprawy wybraliśmy królewski ogród i pod hasłem "Odkrywamy tajemnice Łazienek Królewskich" ruszyliśmy na wyprawę.

Młodzież uczestniczyła w grze terenowej. Uczniowie podzieleni na 4 grupy musieli wykonać po pięć zadań ukrytych w różnych zakamarkach tego uroczego parku. Dzielnie wspierali nas wolontariusze z klasy IIIAai Małgosia i Antek. Uczniowie, mimo bariery językowej, z zapałem wykonywali zadania np. odczytywali godzinę wskazaną przez zegar słoneczny (byli nieco rozczarowani, że nie była tak precyzyjna jak na ich własnych telefonach), liczyli kolumny w amfiteatrze, poszukiwali rzeźby władcy mórz, przywitali się z dostojnym Panem Chopinem, a nawet zmierzyli się z niełatwą poezją Cypriana Kamila Norwida.

Rywalizacja była zacięta, bo każda grupa chciała ukończyć trasę jako pierwsza. Wszyscy zasłużyli na medale, bo ukończyli swoje zadania. Podczas spaceru towarzyszyły nam wesołe wiewiórki  i dumne królewskie pawie, które jednak nie zechciały pokazać nam swojego piękna w całej okazałości. Niektórym uczniom tak spodobało się to miejsce, że po zakończeniu zajęć postanowili jeszcze raz przejść się alejkami parku. Już teraz mamy pomysł na następną wycieczkę. Może Stare Miasto, albo poszukiwanie Warszawskiej Syrenki...?

 

Więcej zdjęć: https://zs5.edupage.org/album/#gallery/309

 

 

 

ROK SZKOLNY 2021/2022




WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYCIECZKI:   https://zs5.edupage.org/album/#gallery/287
 





 

 

 

ROK SZKOLNY 2020/2021


 

 

ROK SZKOLNY 2019/2020



ZE WZGLĘDU NA ZAWIESZENIE ZAJĘĆ W SZKOLE PONIŻSZY KONKURS ZOSTAŁ ODWOŁANY



 




 




BohaterON w naszej szkole

 

Ogólnopolska kampania BohaterON – włącz historię!  ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Jej celem jest również promocja historii Polski XX wieku.  Dwie wrocławskie organizacje: Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria realizują związane z nią działania od 2016 roku, a działaniom tym przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

W akcję, trwającą od października do grudnia 2019 r., włączyła się nasza szkoła. Uczniowie przy wsparciu p. Ewy Koczwary utrwalili wiedzę dotyczącą Powstania Warszawskiego a z pomocą p. Iwony Galas oraz p. Rafała Szaszko przygotowali kartki dla powstańców. Młodzież z wielką pasją wzięła udział w zajęciach. Przygotowane kartki miały zostać dostarczone adresatom poprzez  wspomniane fundacje jako wyraz pamięci oraz szacunku dla ich działań w czasie Powstania Warszawskiego.

 


 

 

O MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH
 

    

18 grudnia klasa 1 Fm wzięła udział w warsztatach dziennikarskich poświęconych mediom społecznościowym. Zajęcia zostały poprowadzone przez Zespół #Tag. Uczniowie dowiedzieli się trochę o historii i ewolucji  mediów społecznościowych, kim jest i ile zarabia influenser, a także o różnych technikach robienia zdjęć.

 

W drugiej części spotkania każdy uczestnik warsztatów pod okiem fachowców mógł zrobić własne zdjęcia, wykorzystując ciekawe pomieszczenia i rekwizyty.

 


 

 

                                             




     

      Przegląd Kisiela - nr 1.pdf

 

 


 


 

 

ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

 

Święto Komisji Edukacji Narodowej przypadające 14 października jest okazją, aby wszyscy związani ze szkołą mogli poczuć satysfakcję z bycia nauczycielem, pracownikiem oświaty i ucz- niem.

W tym dniu przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli nauczycielom życzenia wszystkiego Mco najlepsze Mi  podziękowali Mza trud i wysiłek włożony w edukację młodego pokolenia.

Miłym prezentem był występ zespołu „Kisiel”. Ku wielkiemu zaskoczeniu zaprezentował on znane melodie z nowymi tekstami, jakże adekwatnymi do tematyki Mświęta MKEN, pracy Mnauczyciela i ucz-niowskich zmagań z tajnikami wiedzy. Brawom nie było końca.

Wszystkiego najlepszego, wytrwałości, pasji i chęci do osiągania szczytów nie tylko w dniu Święta Komisji Edukacji Narodowej.

 

 


 

 

Dnia 27 września 2019 r. przypada rocznica śmierci patrona szkoły Stefana Kisielewskiego. Tradycją jest, że tego dnia świętujemy Dzień Patrona, a uczniowie klas pierwszych składają słowa przysięgi podczas uroczystego ślubowania. W tym roku również uczynili to w obecności dyrekcji, wychowawców, nauczycieli i zaproszonych gości oraz starszych koleżanek i kolegów. Z wielką powagą i wzruszeniem uczniowie złożyli rotę ślubowania.

Następnie młodzież obejrzała program literacko-muzyczny przybliżający sylwetkę patrona szkoły Stefana Kisielewskiego.

Na zakończenie uroczystości został rozstrzygnięty konkurs literacki „Kijem w mrowisko – młodzi mistrzowie pióra”. Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy.  

Delegacja klas pierwszych złożyła tego dnia kwiaty na grobie patrona na warszawskich Powązkach.

Dziękujemy wszystkim za powagę i chwilę wzruszeń. Życzymy uczniom klas pierwszych samych sukcesów i możliwości rozwijania swoich marzeń, ponieważ: „Zmiany przyjdą na pewno, lecz nie wtedy, kiedy się na nie czeka” jak stwierdza sam Stefan Kisielewski.

 

 

   

 

 

 


 

 

 

PAMIĘTAMY...

 

Dnia 17 września 2019 r. przy Pomniku Poległym I Pomordowanym na Wschodzie przy  ul. Muranow-skiej odbyły się główne uroczystości związane z obchodami 80. rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Jak co roku i tym razem nie zabrakło tam uczniów z pocztami sztandarowymi naszej szkoły.

Oddajemy cześć i pamiętamy o tamtych wydarzeniach.

 

 

 

 


 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

W poniedziałek 2 września 2019 r. odbyła się inauguracja kolejnego roku szkolnego, ale innego od poprzednich. Po raz pierwszy powitaliśmy w progach naszej szkoły absolwentów szkoły podstawowej, którzy rozpoczynają naukę w cztero-letnim Liceum Ogólnokształcącym i pięcioletnim Technikum. Z ogromną radością witamy również absolwentów gimnazjum.

Młodzież kontynuująca naukę w szkole z klas II-III Liceum Ogólnokształcącego i 2-4 Technikum spotkała się z dyrekcją szkoły i nauczycielami o godzinie 8.00, a uczniowie z klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego i Technikum o godz. 9.00.

Pan Dyrektor Jan Pilczuk podczas obu części powitał uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły w nowym roku szkolnym. Życzenia dobrych wyników i tylko samych sukcesów na nadchodzący rok złożyli również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

Początek roku to także wspomnienie wydarzeń sprzed lat. W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji mogliśmy wysłuchać krótkiego montażu słowno-muzycznego upamiętniającego tragizm chwil z 1 września 1939 r. i tym samym złożyć hołd bohaterom tamtych dni.  Minutą ciszy uczczono 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Wszystkiego dobrego w nowym roku szkolnym.

 

 

ROK SZKOLNY 2018/2019





 


 

1918-2018

100 LAT NIEPODLEGŁEJ

 

     

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ:  https://zs5.edupage.org/album/?#gallery/206

 

 

 


 

Szkolny konkurs wiedzy historycznej

“NIEPODLEGŁA RZECZPOSPOLITA”

 

Odbędzie się 7 listopada 2018 (środa) na 4 lekcji w sali nr 109

w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród zwycięzcom nastąpi 9. listopada 2018 r.

podczas oficjalnej uroczystości, która odbędzie się w naszej szkole z okazji Święta Niepodległości.

 

 

 

ROK SZKOLNY 2017/2018


 

 

 


 

 

 

KONKURS

RUCH SOLIDARNOŚCI 1980-1981

 

Uczennica naszej szkoły, Wiktoria Kucharska wzięła udział w konkursie Ruch Solidarności 1980-1981 organizowanym przez XIX Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Warszawy. Konkurs był objęty patronatem honorowym  Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Miasta Stołecznego Warszawy. W dniu 13 kwietnia 2018 r. odbyło się spotkanie z udziałem zastępcy burmistrza i założycielami Ruchu Solidarności, podczas którego wręczono nagrody i dyplomy uczestnikom. Składamy serdeczne podziękowania Panu Szymonowi Krawczykowi, który koordynował konkurs z ramienia naszej szkoły oraz uczennicy Wiktorii Kucharskiej  za przygotowanie, udział i reprezentowanie szkoły w tak ważnym wydarzeniu.

 

        

 

 


 

 

KONKURS ORTOGRAFICZNY „ZŁOTE PIÓRO”

 

W dniu 20.02.2018 r.  w Zespole Szkół Spożywczo-Gastronomicznych przy ul. Komorskiej odbył się Dzielnicowy Konkurs Ortograficzny „Złote Pióro”.

 

Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów, którzy zostali wyłonieni w szkolnych eliminacjach.

 

Miło nam poinformować, że w konkursowych zmaganiach nasz uczeń Piotr Żelewski  zajął III miejsce, a Mateusz Powierża  otrzymał wyróżnienie.

 

Serdecznie gratulujemy!

 

 


 

 

X EDYCJA WARSZAWSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO

"KIJEM W MROWISKO - MŁODZI MISTRZOWIE PIÓRA"
 

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w X JUBILEUSZOWEJ edycji warszawskiego konkursu literackiego "Kijem w mrowisko - młodzi mistrzowie pióra" pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy Tomasza Kucharskiego oraz Biblioteki Publicznej im. Z. J. Rumla w dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy.

Konkurs jest organizowany przez Zespół Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego i adresowany jest do uczniów warszawskich szkół - klas 7 szkół podstawowych, 2 i 3 klas gimnazjum oraz młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Aby wziąć udział w konkursie, należy napisać pracę literacką (wiersz, esej, opowiadanie lub inne) inspirowaną twórczością Stefana Kisielewskiego oraz przesłać ją do 16.03.2018 roku na adres organizatora. Na laureatów czekają nagrody wręczane podczas uroczystej Gali konkursowej, podczas której gościem honorowym będzie syn patrona szkoły - Jerzy Kisielewski, dziennikarz, publicysta.

Wszystkie informacje można znaleźć w folderze konkursowym.  

Zapraszamy!

Pobierz:  FOLDER KONKURSOWY - KIJEM W MROWISKO - 2018.pdf

 


 

 

 

Arsenał zdobyty!!!

 

 

9  grudnia br.,  już kolejny raz uczniowie warszawskich szkół wzięli udział w Grze Miejskiej upamiętniającej Noc Listopadową, pt.: „Śladami cywilnych spiskowców i podchorążych Nocy Listopadowej 1830 roku” organizowanej przez Zespół Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego.

 

Zadaniem uczestników było pokonanie drogi, jaką w pamiętną Noc Listopadową  szli podchorążowie i mieszkańcy ówczesnej Warszawy. Trasa przebiegała od Pomnika Jana III Sobieskiego (ul. Agrykola), przez Park Łazienki Królewskie, ul. Krakowskie Przedmieście aż do Arsenału. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę i umiejętności w zakresie Powstania Listopadowego, orientacji w przestrzeni oraz posługiwania się planem miasta. Zadania nie były wykonywane na czas, ale chłodne warunki atmosferyczne wpłynęły na ich dynamikę. Dziękujemy uczestnikom i ich opiekunom za zaangażowanie.

 

Organizacja

Marta Czerniak-Czyżniak,

przy współpracy Haliny Czajki-Rutkowskiej
i Szymona Krawczyka

 

 

 

 


 

RAJD NIEPODLEGŁOŚCI


Dnia 13 października grupa uczniów z nasze szkoły pod opieką Pani Agnieszki Kircun uczestniczyła w Rajdzie Niepodległości. Rajd przebiegał ulicami Warszawy od Ogrodu Saskiego aż po Pomnik Piłsudskiego przy Belwederze. Uczniowie zapoznali się z miejscami związanymi z ważnymi postaciami i wydarzeniami z okresu walk o wolność w latach 1918 - 1920. Na starcie każda drużyna otrzymała zadnia do wykonania w trakcie rajdu. Uczestnicy  rozpoczęli tym samym pracę nad zdobyciem Warszawskiej Odznaki Krajoznawczej. Oto kilka zdjęć z rajdu.

                         

Organizacja

 Marta Czerniak-Czyżniak

przy współpracy PTTK i SP nr 99

 

 

 


 

 

 

WYCIECZKA

DO

MUZEUM W WILANOWIE

 

 

W dniu 25 października 2017 r. młodzież klas pierwszych i klasy II LO uczestniczyła w lekcji języka polskiego w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

 

Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość zapoznać się z  najstarszą  częścią      pałacu, w której  mieszczą  się  apartamenty królewskie,  a   także   dowiedzieć  się o życiu i zain-teresowaniach króla Jana III i jego rodziny. Młodzież, spacerując po komnatach pałacowych, słuchała opowieści o kulturze, obyczajach i naturze Wilanowa, jego mieszkańcach, a także o epoce, w której żył król Sobieski. 

 

Lekcję dla tak dużej grupy młodzieży udało się zorganizować dzięki życzliwości i wsparciu Mamy jednego z uczniów klasy I Aai LO.

 

DZIĘKUJEMY!

 

 

 




„PAMIĘTAMY…”
 

Dnia 17 września przy Pomniku Poległym I Pomordowanym na Wschodzie przy  ul. Muranowskiej odbyły się główne uroczystości związane z obchodami 78. rocznicy napaści ZSRR na Polskę.

 

Z historii: 17 września 1939 r. Armia Czerwona, łamiąc pakt o nieagresji, wkroczyła na tereny Rzeczpospolitej położone na wschód od linii Narew-Wisła-San. Była to realizacja tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, podpisanego 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie, ustalającego podział „stref interesów Niemiec i ZSRR” na terytorium Polski.

 

Dzień później, 18 września kontynuowano obchody wspomnianej uroczystości z udziałem Pocztów Sztandarowych i młodzieży szkolnej. Tradycyjnie młodzież naszej szkoły uczestniczyła w  apelu pamięci.

 


 

PAMIĘCI PREZYDENTA STEFANA STARZYŃSKIEGO

Dnia  8 września 2017 r. delegacja młodzieży Zespołu Szkół nr 5 wraz ze Sztandarem Szkoły uczestniczyła w uroczystości organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy z okazji 78. rocznicy mianowania przez gen. Waleriana Czumę,  Prezydenta m. st. Warszawy,  Stefana Starzyńskiego na Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy.

Miejsce uroczystości – symboliczny grób Stefana Starzyńskiego na Cmentarzy Powązkowskim.

Wspólnie oddaliśmy hołd bohaterskiemu Prezydentowi Warszawy.

 

 

 

ROK SZKOLNY 2016/2017




ROZDANIE NAGRÓD 

FUNDACJI IM. STEFANA KISIELEWSKIEGO 2017
 

28 marca 2017 w sali Laboratorium kompleksu zamkowego Centrum Sztuki Współczesnej dyrektor ZS nr 5 Jan Pilczuk i koordynatorka konkursu „Kijem w mrowisko – młodzi mistrzowie pióra” – Iwona Kulpa-Szustak zostali zaproszeni przez syna patrona szkoły - Jerzego Kisielewskiego na uroczystość wręczenia nagród Kisiela.

 

WIĘCEJ:    http://www.forbes.pl/nagroda-fundacji-im-stefana-kisielewskiego,artykuly,211986,1,1.html

 


 

Uroczyste rozstrzygniecie IX edycji konkursu literackiego

„Kijem w mrowisko – młodzi mistrzowie pióra”

 

31 marca w Centrum Promocji Kultury dla Dzielnicy Praga – Południe odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom IX edycji warszawskiego konkursu „Kijem w mrowisko – młodzi mistrzowie pióra” pod honorowym patronatem Burmistrza dzielnicy Praga – Południe pana Tomasza Kucharskiego.  CZYTAJ WIĘCEJ....
 

   

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM: https://zs5.edupage.org/album/?#gallery/169  

 

 


 

 OBCHODY

ROKU SIENKIEWICZOWSKIEGO
 

  


Sejm i Senat RP podjęły w grudniu 2015 r. uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, bowiem mija setna rocznica śmierci i sto siedemdziesiąta rocznica urodzin naszego wybitnego literata, publicysty, laureata literackiej Nagrody Nobla. W naszej szkole postanowiliśmy również uczcić tego wybitnego pisarza. CZYTAJ WIĘCEJ...

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ - https://zs5.edupage.org/album/?#gallery/161

 

 

 


 

35. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO


   

W dniu 8.12.2016 uczniowie klas drugich naszej szkoły wzięli udział w wydarzeniu upamiętniającym 35. historyczną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego „1981 stan wojenny - 2016 stan pokoju” odbywającym się w kinie Atlantic.  

Młodzież warszawskich szkół została zaproszona do wspomnień, którymi dzielili się obecni na spotkaniu uczestnicy tamtych wydarzeń - legendy opozycji czasu Solidarności m.in. Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Irena Lipowicz, Jan Lityński, Chris Niedenthal, Janusz Onyszkiewicz, Włodzimierz Paszyński, Jan Rulewski, Henryki Samsonowicz oraz o. Maciej Zięba.

Uczniowie mieli też niepowtarzalną okazję obejrzenia zdjęć Chrisa Niedenthala, prezentujących życie codzienne mieszkańców Warszawy i innych miast Polski w grudniu 1981 roku.

Dla wszystkich uczestników była to wspaniała, żywa lekcja historii.

Spotkanie zorganizowane było przez: Miasto Stołeczne Warszawa, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Instytut Nauk Politycznych UW, Zespół Szkół Fototechnicznych oraz Kino Atlantic.

 

   

 

 


 

"KISIEL" CZYTA DZIECIOM

 

 

Uczniowie naszej szkoły od kilku lat współpracują z Zespołem Szkół Specjalnych nr 90 przy ul. Kordeckiego. 5 grudnia 2016 r. grupa uczniów z klas IAai, 1aei, 2aei,  3aei, IIIAai po raz kolejny odwiedziła koleżanki i kolegów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 90 z „Mikołajkowym czytaniem bajek”. Zaprezentowane zostały piękne bajki Andersena czy braci Grimm. Po zakończonej lekturze nastąpiło wspólne kolorowanie ilustracji do bajek oraz wybieranie bajkowych nakryć głowy, które wcześniej z należytą starannością przygotowali nauczyciele wraz z uczniami dla swoich kolegów i koleżanek. Kolorowe czapeczki, opaski z żabkami, misiami i innymi bajkowymi postaciami cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nie zabrakło też upominków w postaci słodkiego cukierka i pluszowego misia. Takie współdziałanie przyniosło ogromne korzyści obu stronom. Wzmocniło poczucie wartości dzieci, a młodzieży z ZS nr 5 dało możliwość odkrycia w sobie pokładów empatii i czerpania radości z  dawania innym radości i uśmiechu.

 

 


 


SZLAKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA PO WARSZAWIE
 

  

 

02.12. 2016 roku uczniowie klasy II A Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w wycieczce Szlakiem Henryka Sienkiewicza po Warszawie. Wydarzenie to wpisuje się w szkolny program obchodów roku Sienkiewiczowskiego organizowany przez zespół nauczycieli humanistów we współpracy z innymi zespołami.

 

Uczniowie poznali wiele miejsc w Warszawie związanych z postacią pisarza, uzupełnili wiedzę na temat biografii i twórczości Henryka Sienkiewicza. Zwiedzając obiekty znajdujące się na Krakowskim Przedmieściu i Rynku Starego Miasta, młodzież obejrzała także kościoły, pomniki i tablice pamiątkowe związane z historią Warszawy.

 

 

 


 

KONKURS LITERACKI  "MAGIA SŁOWA"

W dniu 29 listopada 2016 r. Kinga Wasiak - uczennica I klasy liceum odebrała Nagrodę Specjalną w XIX Konkursie Literackim ,,Magia Słowa” (kategoria poezja) zorganizowanym przez Spółdzielnię Budowlano-Mieszkaniową  „Grenadierów”  dla uczniów szkół Dzielnicy Praga Południe.

Kinga uczestniczyła w Koncercie Laureatów połączonym z warsztatami literackimi prowadzonymi przez pana Aleksandra Nawrockiego. Uroczystość odbyła się w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu. Wiersz, który napisała uczennica naszej szkoły został opublikowany w czasopiśmie ,,Poezja dzisiaj” prezentującym dokonania młodych mistrzów pióra.

Serdecznie gratulujemy Kindze i życzymy Jej dalszych sukcesów na niwie literackiej!

 

 




 

Apel z okazji 11 listopada odbył się na dzień przed świętem narodowym,  10 listopada. Szkolne obchody Święta Niepodległości miały uroczystą oprawę. Poczty sztandarowe wystawiły sztandary szkolne. W występy zaangażowany był szkolny zespól i uczniowie klasy II Aai oraz 2 aei. Apel otworzyła przewodnicząca samorządu szkolnego. Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie występujący uczniowie przypomnieli wydarzenia sprzed 98 lat. Wspomnieli bohaterów narodowych tamtego okresu. W dalszej części przedstawienia  uczniowie recytowali poezję patriotyczną, wspólnie wszyscy odśpiewali pieśni patriotyczne. Wkomponowane w przedstawienie powszechnie znane pieśni uświadomiły wszystkim obecnym wagę święta i przyczyniły się do podniosłości atmosfery wśród uczestników. Na koniec głos zabrał pan dyrektor Jan Pilczuk, który podkreślił wagę niepodległości dla narodu i państwa i  zaznaczył, że jest to stan o który należy dbać i pielęgnować. Później podziękował uczestnikom za udział w apelu.
 


Więcej zdjęć (kliknij)

 

 

 

 




IX EDYCJA KONKURSU

„KIJEM W MROWISKO – MŁODZI MISTRZOWIE PIÓRA

 

Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału  w IX edycji warszawskiego konkursu literackiego "Kijem w mrowisko - młodzi mistrzowie pióra" pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy Tomasza Kucharskiego. Konkurs jest organizowany przez Zespół Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego i adresowany jest do uczniów warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Aby wziąć udział w konkursie, należy napisać pracę literacką (wiersz, esej, opowiadanie lub inne) inspirowaną twórczością Stefana Kisielewskiego oraz przesłać ją do 28.02.2017 roku na adres organizatora.  Na laureatów czekają nagrody wręczane podczas uroczystej Gali konkursowej, na której gościem honorowym będzie syn patrona szkoły - Jerzy Kisielewski, dziennikarz, publicysta. Wszystkie informacje można znaleźć w folderze konkursowym. 

Zapraszamy!

POBIERZ: Folder ze zgłoszeniem.doc

Organizatorzy:
Iwona Kulpa-Szustak – koordynator
Krystyna Grzelak
Marlena Fortuna
Barbara Jurczewska
Hanna Lipińska
Dorota Miller
Rafał Szaszko
Alicja Wojczuk–Tataj


 


 


UCZNIOWIE ZS NR 5 ODEBRALI NAGRODY W ZAMKU KRÓLEWSKIM
 


    

Uczniowie ZS nr 5  pod opieką nauczycielki wiedzy o kulturze - pani Iwony Kulpy-Szustak oraz zainspirowani działaniami varsavianistycznymi nauczycielki matematyki -  pani Krystyny Grzelak brali udział w warszawskim konkursie  fotograficznym „Warszawa – stolica Polski” oraz w warszawskim konkursie plastycznym – „Zabytki Warszawy” organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.

20 października o godz. 11.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego podczas  Sesji edukacyjno-historycznej związanej z przyłączeniem Mazowsza do Korony (1526 r.), przeniesieniem stolicy z Krakowa do Warszawy (1596 r.) i powstaniem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości (1906 r.) obył się wernisaż nagrodzonych prac konkursowych oraz rozdanie nagród.

W konkursie fotograficznym prace uczniów ZS nr 5 zostały wysoko ocenione przez jury konkursowe:
 

 

II miejsce

Klaudia Szymańska

CXI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi
im. Stefana Kisielewskiego

III miejsce

Izabela Kośnik 

Technikum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi

wyróżnienie

Klaudia Ferenc

CXI  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi
im.  Stefana Kisielewskiego

 


Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 
 

 

  

 

 

 


 

SUBKULTURY

BARWNY ŚWIAT MŁODYCH LUDZI POSZUKUJĄCYCH SWOJEJ TOŻSAMOŚCI

 

 

Na lekcjach wiedzy o kulturze poznajemy różne definicje kultury i analizujemy zjawiska współczesnego świata. Na jednej z lekcji prezentujemy wybrane subkultury, pokazujemy wykonane plakaty i odtwarzamy muzykę charakterystyczną dla danej grupy młodzieżowej. W ten sposób uczymy się tolerancji i otwartości na innych.

 




Finał XVI Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej

"Usłysz, Panie, moje słowa" 

 

9 listopada 2016 roku w Galerii im. Porczyńskich odbyło się uroczyste podsumowanie  XVI Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej Usłysz, Panie, moje słowa dla uczczenia Pontyfikatu św. Jana Pawła II.

Zespół Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego reprezentowała uczennica klasy 3aei technikum – Emilia Miros. Zmagania konkursowe obejmowały kilka etapów, Emilia zakwalifikowała się najpierw do półfinału, a następnie do finału konkursu, co potwierdzają dyplomy.

Gratulujemy naszej koleżance i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!

 

 


 

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

 

 

  

 

W dniu 27 września 2016 roku odbyło się w naszej szkole ślubowanie klas pierwszych połączone z obchodami Dnia Patrona.

W tym ważnym dla szkolnej społeczności wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych liceum i technikum, dyrekcja Zespołu Szkół nr 5, wychowawcy, nauczyciele i przedstawiciele Rodziców.

Po złożeniu roty ślubowania młodzież klas pierwszych obejrzała program literacko – muzyczny poświęcony Stefanowi Kisielewskiemu, przygotowany przez starszych kolegów.

Uroczystość odbyła się w 25 rocznicę śmierci patrona naszej szkoły Stefana Kisielewskiego,  i choć jak mawiał Kisiel,  Okrągłe rocznice są nonsensem – wynikają z przypadkowego stosowania systemu dziesiętnego”, dla nas była to wspaniała okazja do świętowania.

 

 

Więcej zdjęć (kliknij)

 

 

 


 

ROK SZKOLNY 2015/2016

 

 

 
 DĘBY

 PAMIĘCI...

 


 

Dnia 28 kwietnia w Zespole Szkół nr 5 obchodziliśmy 5. rocznicę posadzenia Dębów Katyńskich. Nasza Szkoła włączyła się w program „Katyń – ocalić od zapomnienia”, którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko.

Dęby posadzone na terenie naszej szkoły poświęcone są pamięci:

Majora Jana Brzeżańskiego zamordowanego w Charkowie w roku 1940 przez NKWD

Aspirantowi Policji Państwowej Bolesławowi Lutomirskiemu  zamordowanemu w Twerze w roku 1940 przez NKWD

Po uroczystym apelu Sztandary Zespołu Szkół oraz delegacja młodzieży złożyły wiązanki i znicze przy Dębach Pamięci, oddali cześć.

                  

WIĘCEJ ZDJĘĆ:  https://zs5.edupage.org/album/?#gallery/147

 


 

Finał konkursu
„Kijem w mrowisko - młodzi mistrzowie pióra”

 

W dniu 21 marca 2016 r. w Centrum Promocji Kultury dla Dzielnicy Praga-Południe, już po raz 8, miała miejsce uroczystość zakończenia międzyszkolnego warszawskiego konkursu literackiego. Dyrektor przywitał gości i oficjalnie otworzył uroczystość w sali widowiskowej CPK.

Na konkurs wpłynęło 55 prac uczniowskich w formie opowiadania, rozprawki naukowej, eseju i wiersza, a wszystko inspirowane twórczością Stefana Kisielewskiego.

Galę konkursową zaszczycili znakomici goście, przedstawiciele władz oświatowych, a tak ze przedstawiciele środowiska kulturalnego, wśród nich pan Jan Zdzisław Brudnick i- publicysta i krytyk literacki oraz nauczyciele warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

            Honorowe przewodnictwo komisji konkursowej objął pan Jerzy Kisielewski, a przewodnictwo pan Jan Pilczuk. W jury zasiadali ponadto nauczyciele ZS nr 5: pani Marlena Fortuna, pani Barbara Jurczewska i pani Iwona Kulpa-Szustak, pomysłodawczyni konkursu i koordynatorka całego przedsięwzięcia.   

Pobierz plik:  Więcej informacji o konkursie.doc   

Zdjęcia z uroczystości: https://zs5.edupage.org/album/?#gallery/145     

 

 


 

Uczestnictwo nauczycieli i uczniów
w spektaklu Dożywocie Aleksandra Fredry

 

13.03.2016 r. nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego po raz kolejny mieli możliwość obejrzenia spektaklu w Teatrze Polskim. Tym razem poznaliśmy inscenizację komedii Aleksandra Fredry „Dożywocie”. Temat sztuki stary jak świat - miłość i pieniądze. Klasyczne dzieło we współczesnej scenografii (giełda, kasyno) zrobiła na widzach duże wrażenie. Ciekawym elementem był kolorowy balon, który w końcowej scenie przemieszczał się nad widownią.

 

Cieszymy się, że wraz z nauczycielami i uczniami uczestniczą w organizowanych przez szkołę przedstawieniach członkowie ich rodzin. Teatr to świetne miejsce na integrację!

 

Iwona Kulpa-Szustak

 

 


 

Warszawski konkurs literacki „Teatr mój widzę ogromny”

 

Uczniowie klas drugich wzięli udział w I etapie (szkolnym) warszawskiego  konkursu literackiego „Teatr mój widzę ogromny”. Konkurs został zorganizowany w związku z obchodami 250 rocznicy powstania Teatru Narodowego w Warszawie.
 

Uczestnicy konkursu analizowali wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Rozmowa z aktorem”. 15 stycznia 2016 r. odbędą się eliminacje międzyszkolne, w których ZS nr 5 im. Stefana Kisielewskiego będą reprezentowały uczennice:

 

Alina Orłowska klasa 2a technikum, Emilia Miros  klasa 2a technikum – opiekun: Iwona Kulpa-Szustak

Roksana Bartnik klasa 2A liceum – opiekun: Barbara Jurczewska

 

Laureatkom etapu szkolnego serdecznie gratulujemy i  życzymy dalszych sukcesów!!!
 

 

Pobierz:  Rozmowa z aktorem - wiersz.pdf
 

 


 

Duch minionych Świąt Bożego Narodzenia,
czyli w oczekiwaniu na Święta

Zbliżają się Święta, liczymy już dni, gromadzimy prezenty dla bliskich, wysyłamy świąteczne kartki, bo to najbardziej elegancka forma składania życzeń tym, których los zagnał gdzieś daleko w świat.  

W szkole rozlegają się dźwięki kolęd, pojawiają się nieśmiało pierwsze  choinki i  inne bożonarodzeniowe dekoracje. I choć jesteśmy nieziemsko zmęczeni, myślimy o przygotowaniach, chce nam się sprzątać, gotować, dekorować, aby  w ten jedyny wigilijny wieczór zasiąść przy stole z miłością, przyjaźnią i czekać na narodziny Dzieciątka, które ma zbawić świat. I tak każdego roku odnawia się miłość, przyjaźń, dobro i prawda..

W tym dniu pamiętajmy o wszystkich naszych bliskich, rodzinie, przyjaciołach. Uczmy się obdarzać ich miłością nie tylko w okresie Świąt Bożego Narodzenia, ale także na co dzień. Czekając na tegoroczne Święta, przypomnijmy sobie Ducha minionych Świąt Bożego Narodzenia.

OBEJRZYJ FILM "KISIEL NEWS WYDANIE ŚWIĄTECZNE"

POBIERZ FILM:   https://dysk.onet.pl/multilink/a1f5535a884777109470c0adec974acda62f782b#
 

Iwona Kulpa-Szustak

 


 

SESJA PLAKATOWA - SUBKULTURY


      

 

Na lekcjach wiedzy o kulturze rozmawiamy o subkulturach, każdy może zaprezentować swą ulubioną. Doskonalimy umiejętności pisania, mówienia, rysowania i prezentowania interesujących nas treści Podsumowaniem naszej pracy jest sesja plakatowa.

 

Więcej zdjęć: http://zs5.edupage.org/album/?#gallery/143

 


 


 

 

 

 

DAMĄ BYĆ!!!

Na lekcjach wiedzy o kulturze poznajemy zasady właściwego doboru stroju do okoliczności, w jakich się znajdujemy. Strój to także komunikat, jaki wysyłamy otoczeniu. Okazuje się, że nie tak łatwo „damą być”, ale wciąż się uczymy!

 

 

 

 

 

 

 

  

 


 

 

14. grudnia 2015 r. w Zespole Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego odbyło się rozstrzygnięcie

  Konkursu matematyczno – plastycznego GEOMETRYCZNE KOMPOZYCJE

inspirowanego sztuką XX i XXI wieku z elementami varsavianistycznymi w kategoriach:

I. Projektowanie posadzek i parkietów do wnętrz obiektów związanych z Warszawą

II. Projektowanie witraży w oknach wnętrz obiektów związanych z Warszawą

Więcej...

 

OBEJRZYJ WSZYSTKIE PRACEWITRAŻE.pdf

 

 

 


 

„KRÓL LEAR” W TEATRZE POLSKIM

6 grudnia 2015 uczniowie Zespołu Szkół nr 5 pod opieką pani Iwony Kulpy –Szustak, pani Barbary Jurczewskiej i pani Katarzyny Czyrko obejrzeli w Teatrze Polskim spektakl  „Król Lear” Williama Szekspira w reżyserii Jacquesa Lassalle`a.  Spektakl był poprzedzony omówieniem,  w trakcie którego edukatorzy zwrócili uwagę na uniwersalne wartości tragedii, a także pokazali, w jaki sposób wadliwa komunikacja wpływa na relacje  w rodzinie.

Podczas przedstawienia mogliśmy podziwiać grę aktorską Andrzeja Seweryna, który był odtwórcą roli tytułowej. Uczniom podobały się też rubaszne teksty wygłaszane przez Błazna (Jarosław Gajewski).

Tragedia Szekspira, w której autor zadaje pytanie, czym jest miłość rodziców do dzieci, nadal przykuwa uwagę widzów, skłania do refleksji nad współczesną rodziną i jej miejscem w życiu każdego z nas.

Tegoroczne działania teatralne  odbywają się w ramach współpracy szkoły z Teatrem Polskim, którą podjęła w bieżącym roku szkolnym pani Iwona Kulpa-Szustak.
 

             

 

 


 

Wyróżnienie w konkursie Muzyka i obraz

Izabela Kośnik, uczennica klasy 2 Technikum otrzymała wyróżnienie w konkursie Muzyka i obrazorganizowanym przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie dla uczniów szkół warszawskich. Zadaniem uczestników tegorocznej edycji konkursu było przygotowanie pracy plastycznej (obraz, rysunek, collage) będącej ilustracją wybranej piosenki Czesława Niemena. Iza Kośnik, pod opieką polonistki, pani Iwony Kulpy-Szustak, wykonała ilustrację do piosenki Czesława Niemena Sen o Warszawie.

Docenioną przez profesjonalne jury (złożone z artystów plastyków) nagrodzoną pracę można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej przy ulicy Jezuickiej 4 w Warszawie. Gratulujemy Izie, która promuje naszą szkołę w środowisku warszawskim i oprócz zainteresowań związanych z profilem technikum, rozwija swe pasje plastyczne.

Życzymy sukcesów i jeszcze raz gratulujemy!

Nauczyciele i uczniowie ZS nr 5 im. S. Kisielewskiego  


POBIERZ  DYPLOM - IZABELA KOŚNIK.pdf

 


 

  FILM „MAKBET” W REŻYSERII JUSTINA KURZELA
NA PODSTAWIE TRAGEDII WILLIAMA SZEKSPIRA

 

28 listopada 2015 uczniowie klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego obejrzeli w kinie Ciemna City Promenada najnowszą ekranizację „Makbeta” Williama Szekspira.

„Makbet” w reżyserii Justina Kurzela cechuje się wspaniałymi zdjęciami mrocznej Szkocji w  czasach feudalizmu, niezłą gra aktorską, a także niezwykłą kreacją postaci Lady Makbet. Tajemniczy  nastrój tworzą nie tylko zdjęcia, ale także muzyka Jeda Kurzela.

Warto obejrzeć ekranizację tragedii Szekspira, choć odbiega ona nieco od elżbietańskiego oryginału, film „Makbet” to dodatkowy tekst kultury, który można wykorzystać do realizacji tematu maturalnego na egzaminie pisemnym lub ustnym z języka polskiego. Polecamy!

 

 


  

                                                

Na dzień przed świętem narodowym, 10 listopada 2015 roku o godzinie 9, odbył się w Zespole Szkół Nr 5 w Warszawie uroczysty apel z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprawę uroczystości zapewnili uczniowie klasy I aai LO. W apelu wzięli również udział uczniowie klasy 2 aei Technikum, przewodnicząca samorządu szkolnego oraz poczty sztandarowe.

Prowadzący apel uczniowie przypomnieli okoliczności wydarzeń sprzed prawie stu lat oraz działalność znaczących uczestników tamtych wydarzeń, polskich bohaterów narodowych. Odśpiewano patriotyczne pieśni, m.in. „Pierwszą Brygadę”, „Rotę” i „Białe Róże”, recytowano patriotyczną poezję, m.in. „ Ta, co nie zginęła” Edwarda Słońskiego, „Gawędę o miłości ziemi ojczystej" , Wisławy Szymborskiej oraz „Nauczmy się na pamięć tego kraju” Zbigniewa Staweckiego.

Po części artystycznej dyrektor ZS Nr 5 Jan Pilczuk, podkreślił wagę pamięci o bohaterach walczących o niepodległość i niezależność ojczyzny. Przestrzegł także, że wolność narodowa to wartość, którą należy pielęgnować i o którą trzeba dbać.

 


 

 

Król Edyp Sofoklesa

w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

 13 października 2015 r. młodzież ZS nr 5 im. S. Kisielewskiego obejrzała spektakl „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Jakuba Krofty w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Uczniom klas pierwszych spektakl pomógł w pracy nad lekturą, dla wszystkich było to przeżycie estetyczne, kontakt z żywym słowem i mistrzowską gra aktorską, wystąpili miedzy innym: Adam Ferency w roli Kreona i Olgierd Łukaszewicz w roli Tejrezjasza.  Zapraszam na stronę Teatru Dramatycznego, gdzie można znaleźć dokładne informacje na temat spektaklu.

 

http://teatrdramatyczny.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2202:sofokles-kroledyp&catid=83&Itemid=737

 

Iwona Kulpa-Szustak

 


 

 

Wikipedia i Warszawa – lubimy to!

 5 i 19 października 2015 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty wikipedystyczne o tematyce varsavianistycznej. Wzięli w nich udział uczniowie klas pierwszych, którzy mieli niebywałą okazję poznania zasad korzystania z Internetu bez naruszania praw autorskich, a także dowiedzieli się, w jaki sposób można tworzyć hasła do Wikipedii. Tematyka haseł dotyczyła Warszawy, ponieważ jesteśmy dumni z otrzymanego niedawno certyfikatu Varsavianistycznej szkoły! Warsztaty miały charakter edukacyjny i integracyjny, gdyż taka forma integracji (przez edukację) jest najlepsza!
 

    

WIĘCEJ: https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Halibutt/gallery#2015-10-07_11:58:28

 


Czytamy wiersze – rysujemy, malujemy!

 

Uczniowie klasy pierwszej LO pod kierunkiem nauczycielki – Iwony Kulpy-Szustak biorą udział w konkursach plastycznych i literackich, prace powstają w ramach lekcji języka polskiego i wiedzy o kulturze. Oto obrazy inspirowane utworami poetyckimi, które zostały zakwalifikowane do konkursu imienia ks. Jana Twardowskiego. Autorki prac wybrały wiersze, a później stworzyły ilustracje.

Praca konkursowa nr 130314 inspirowana „Lirykami” Safony https://pl.wikisource.org/wiki/Do_Afrodyty  autorstwa Sandry Wiśniewskiej

Praca konkursowa nr 125533 inspirowana wierszem Bolesława Leśmiana „Wiśnia” https://pl.wikisource.org/wiki/Wi%C5%9Bnia  autorstwa Małgorzaty Wasiak.

Praca konkursowa nr 000333 inspirowana wierszem Kazimierza Przerwy – Tetmajera „W jesieni” http://literat.ug.edu.pl/~literat/tetmajer/001.htm autorstwa Marii Casanovy

Praca konkursowa 131313 inspirowana wierszem ukraińskiej poetki Liny Kostenko „Skrzydła” – Polina Palii

Gratulujemy uczennicom talentu i wrażliwości!

Życzymy sukcesów!

 

Prace naszych uczennic 

Praca konkursowa nr 130314.pdf

Praca konkursowa nr 125533.pdf

Praca konkursowa nr 000333.pdf

Praca konkursowa nr 131313.pdf


 

ROK SZKOLNY 2014/2015


 

VI EDYCJA KONKURSU

„KIJEM W MROWISKO – MŁODZI MISTRZOWIE PIÓRA”

Od września 2014 roku do kwietnia 2015 w Zespole Szkół nr 5 przeprowadzona została VI edycja warszawskiego konkursu literackiego inspirowanego twórczością Stefana Kisielewskiego „Kijem w mrowisko – młodzi mistrzowie pióra”. Koordynatorem konkursu jest Iwona Kulpa-Szustak, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze.

 

Postać i twórczość patrona ZS nr 5 stała się przyczynkiem do powstania wielu interesujących prac literackich: opowiadań, esejów i felietonów. Uczestnicy otrzymali nagrody, które wręczał syn patrona – Jerzy Kisielewski.

 

 

 

 


 

LAUREACI KONKURSU

"VARSAVIANISTYCZNE ARTSELFIE" W KISIELU

Jury konkursu w składzie:
Iwona Kulpa-Szustak, Marta Wróblewska, Krystyna Grzelak,

Marlena Fortuna i Piotr Wróblewski, wyłoniło pięciu laureatów:

I miejsce - NATALIA GOTOWICZ (kl. 1Aei)

ex aequo z

I miejsce - PAULINA MAKSYMOWICZ (kl. 2aei)

II miejsce - DO NHAT KIEN / KEVIN (kl. IAai)

III miejsce - ALEKSANDRA KOLASIŃSKA (kl.1aei)

Wyróżnienie - JULIA ŻELAZNA (kl. IAai)

GRATULACJE !!! 

 

 


 


 

VARSAVIANISTYCZNE ARTSELFIE
 

Ogłaszamy konkurs na najciekawsze artselfie (autoportret wykonany na tle dzieła sztuki  za pomocą telefonu komórkowego) z pomnikiem, ciekawym obiektem architektonicznym Warszawy w tle.

W dawnych czasach, gdy nie było jeszcze telefonów komórkowych, artyści  tworzyli selfie „analogowe”, za pomocą pędzla czy ołówka, „analogowe” selfie to  najsłynniejsze autoportrety, Vincenta van Gogha, Albrechta Dürera i innych wielkich artystów. Dziś łatwo i szybko każdy może tworzyć swoje wizerunki i prezentować je na Instagramie.

Spróbuj pokazać siebie na tle pomnika, zabytkowego  czy nowoczesnego budynku lub innego obiektu znajdującego się w Warszawie. Ważne jest, aby wejść w interakcję z dziełem i stworzyć interesujące artselfie.

                                                                          Iwona Kulpa-Szustak

                                                                          Marta Wróblewska

 

POBIERZ PLIKI:

Regulamin konkursu - Varsawianistyczne artselfie.doc

Oswiadczenie - Varsavianistyczne artselfie.doc

 


 

 

GDZIE JEST „KISIEL”?

 

W listopadzie udało nam się nakręcić film zatytułowany Gdzie jest „Kisiel”? w ramach projektu Warszawskie skarby.

Film poświecony jest postaci związanej z Warszawą oraz z Zespołem Szkół nr 5, domyślacie się, że jest to Stefan Kisielewski.

Fabuła filmu w skrócie: Z pracowni polonistycznej znika wizerunek Stefana Kisielewskiego,

rozpoczynamy poszukiwania i staramy się dociec, gdzie się podział „Kisiel”.

Następnie wyruszamy na Plac na Rozdrożu. Zagadka wkrótce się wyjaśnia….

Zapraszamy do obejrzenia!

         

Zdajemy sobie sprawę z tego, że film pod względem technicznym pozostawia wiele do życzenia,

ale było to nasze pierwsze dzieło, więc bądźcie wyrozumiali.

Zapewniamy jednak, że praca nad filmem była dla nas ciekawym doświadczeniem,

„wkręciliśmy” się w realizację tego projektu!

 

Koordynator zespołu uczniów: Maria Asryan

Opiekun: Iwona Kulpa-Szustak

 

 


 

Drodzy Maturzyści i ich Rodzice!

Poniższy link odsyła Was do najnowszych informacji o egzaminie maturalnym 2015

  

http://www.cke.edu.pl/index.php/egzamin-maturalny-left/dla-lo-od-2015-roku/2%20%3E%20%3E%203-egzamin-maturalny/347-materialy
 

 

 


 


NA ZAJĘCIACH WoK....

 


 



NA ZAJĘCIACH WoK...
 

Na lekcjach wiedzy o kulturze wyruszamy z p. Iwoną Kulpą-Szustak

na poszukiwanie ciekawych fragmentów codzienności,

uczymy się fotografowania zwykłego osiedla,

które można przez obiektyw aparatu zobaczyć zupełnie inaczej niż na co dzień.

Znajdujemy mural, światło dnia i ten wyjątkowy nastrój.

 

 


 

Co to jest body art?

 

      

 

Ciało może być elementem zagospodarowania przestrzeni.

Poprzez umieszczenie ludzkich sylwetek w budynkach

zyskać można interesujące wrażenia i wzbogacić puste korytarze szkoły.

Uczennice z klasy 2aei technikum próbowały za pomocą fotografii

stworzyć kompozycje przestrzenne w ramach lekcji wiedzy o kulturze.

 

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym: http://zs5.edupage.org/album/?#gallery/111

 

 

 


 

PROJEKT "SKARBY MIASTA"

 

         

 

W ubiegłym roku szkolnym ZS nr im. Stefana Kisielewskiego zainicjował uczestnictwo

w projekcie „Skarby miasta” w ramach edukacji varsavianistycznej, którą opiekuje się

p. Krystyna Grzelak. Uczennice z klasy technikum wzięły udział w warsztatach i spotkaniu

z reżyserką filmów dokumentalnych, projektowały też storyboardy do filmów o Warszawie.


 

Informacje i zdjęcia z warsztatów zostały zamieszczone na stronie projektu:
 

http://www.skarbymiasta.pl/2014/07/odbyy-sie-pierwsze-warsztaty.html#more

 

 

 


 

 

Tematy maturalne dla uczniów  klas czwartych Technikum,

którzy zdają maturę z języka polskiego w maju 2015 według starych zasad

POBIERZ PLIK - TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURALNY EGZAMIN WEWNĘTRZNY - ROK SZK. 2014/2015.doc

 

 

 

ROK SZKOLNY 2013/2014 


 

KONKURS "CZYTAMY TUWIMA

6.02. 2014 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu "Czytamy Tuwima" - etap międzyszkolny.

Uczeń klasy IIIB CXI LO im. Stefana Kisielewskiego - Szymon Kukawski zdobył II miejsce w konkursie

(opieka merytoryczna Iwona Kulpa-Szustak).

 

 

 


 

17 GRUDNIA 2013 R. W ZESPOLE SZKÓŁ  NR 5 

MIAŁO MIEJSCE UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE PROJEKTU

REALIZOWANEGO W RAMACH WARSZAWSKICH INICJATYW EDUKACYJNYCH

„O DZIAŁALNOŚCI WYTWÓRCZEJ, ŻYCIU SPOŁECZNYM I FOLKLORZE  MIEJSKIM NA PRAWYM BRZEGU WISŁY

- WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO. REWITALIZACJA STAREJ PRAGI"

 

O PROJEKCIE.pdf

 

 

 

OBEJRZYJCIE NAGRODZONE PRACE   

I miejsce 

II miejsce 

III miejsce 

III miejsce

Wyróżnienie

Wyróżnienie

Wyróżnienie

 

 


 

 

19 listopada 2013 roku w ZS nr 5 im. S. Kisielewskiego

odbył się I etap konkursu „Czytamy Tuwima”

zorganizowanego z okazji obchodów roku Juliana Tuwima

przez LXX LO im. Aleksandra Kamińskiego w Warszawie

 

Ławeczka Juliana Tuwima w Łodzi

 

Uczniowie analizowali i interpretowali w formie pisemnej wiersze Juliana Tuwima.

Wyniki konkursu:

Do II etapu zmagań konkursowych, które odbędą się w styczniu 2014 w LXX LO im. A. Kamińskiego

zakwalifikowali się uczniowie z Zespołu Szkół nr 5 im. S. Kisielewskiego:

 

Szymon Kukawski kl. III B LO opiekun Iwona Kulpa-Szustak

Klaudia Sarnowska kl. III C LO opiekun Anna Lachiewicz

Arkadiusz Hibner kl. 2 a Technikum opiekun Barbara Jurczewska

Trzymamy kciuki i życzymy sukcesów!

 

Witkacy - Julian Tuwim

 


 

 

 

 


 

17 PAŹDZIERNIKA 2013 R. - ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

W ZESPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH NR 90, UL. KORDECKIEGO

 

 

Uczniowie klasy IIIcai LO i 2aei Technikum uczestniczyli w Święcie Pieczonego Ziemniaka w ZSS nr 90.

Jako wolontariusze wspierali dzieci i młodzież specjalnej troski, a zespół „Kisiel” zaprezentował kilka utworów muzycznych.

Nasza młodzież biorąc udział w takich przedsięwzięciach uczy się tolerancji, empatii i współpracy, rozwija potrzebę „dawania” a nie tylko „brania”.

Wolontariusze czynnie uczestniczyli w kolejnych zadaniach, które mieli do wykonania uczniowie z ZSS.

Na zakończenie wszyscy degustowali 101 pomysłów na potrawy z ziemniaka.

 

 


 

14 PAŹDZIERNIKA 2013 R.

 

 

Dnia 14 X 2013 r. młodzież z CXI LO i Technikum nr 2 przygotowała uroczystość z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej.

Były wiersze, piosenki i życzenia jak na akademie przystało, a uczniowie ubrani w stroje galowe: białe bluzki, ciemne spodnie i spódnice.

We włosach dziewczęta miały wpięte szafirowe kokardy. Było miło i świątecznie… aż tu nagle rozlega się dzwonek na lekcję i niespodzianka.

Nauczyciele zasiedli w szkolnych ławkach, by wziąć udział w trzech lekcjach:

1. Przedmioty filozoficzne – gimnastyka umysłu (kalambury)

2. Przedmioty plastyczne – świat barw i kształtów

3. Przedmioty muzyczne – szkolne muzyczne fascynacje

Nauczyciele w roli uczniów z powagą i zaangażowaniem wykonywali swoje zadania, a efekt był zaskakujący.

Zamiana ról przyniosła wiele radości, a zabawom nie było końca.

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich pracowników szkoły. 

Czekamy na kolejne atrakcje.

 

W występach udział wdzieli uczniowie klasy 2aei Technikum,

a śpiewali w szkolnym zespole „Kisiel” uczniowie z klas 1aei Technikum, IIIba i IIIca LO. 

 

 


 

 

W październiku 2013 przeprowadzone zostały szkolne eliminacje

 do Dzielnicowego Konkursu Literackiego „Magia Słowa” organizowanego

 przez Ośrodek Edukacji Kulturalnej SMB Grenadierów

 

 
 

Zespół Szkół nr 5 w kategorii proza reprezentowali uczniowie:

Krystian Kołowrocki klasa III Cai – opiekun Iwona Kulpa - Szustak

Angelika Kotynia klasa III Bai – opiekun Iwona Kulpa - Szustak

 


          

8 października 2013 r. uczniowie klasy  III BHI uczestniczyli w obchodach

 

70. rocznicy utworzenia Batalionu AK „Zośka”

 

 

Na terenie Centralnej Biblioteki Wojskowej, odbył się piknik militarno-historyczny dla młodzieży szkolnej, który zgromadził setki uczestników. Uczniowie mogli obejrzeć prezentację przygotowaną przez członków Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”, ukazującą wyposażenie i umundurowanie żołnierzy Powstania Warszawskiego oraz zapoznać się ze sprzętem, wyposażeniem i wyszkoleniem żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów, a także spróbować prawdziwej, żołnierskiej grochówki.

 

 

 


 

IMIENINY JANA KOCHANOWSKIEGO - 2013 R.

 

Lubimy spotykać się na "Imieninach u Jana Kochanowskiego"

imprezie plenerowej, którą od dwóch lat w czerwcu organizuje

Biblioteka Narodowa wspólnie z Wydziałem Kultury i Biurem Edukacji m. st. Warszawy. 

 

 


 

DLA MATURZYSTÓW      TEMATY Z J. POLSKIEGO NA MATURALNY EGZAMIN WEWNĘTRZNY - R. SZK. 2013-2014 SESJA WIOSENNA.doc

 

 

 

ROK SZKOLNY 2012/2013

 


 

UCZYMY SIĘ HISTORII POPRZEZ ZABAWĘ

GRA MIEJSKA - "POWSTANIE LISTOPADOWE"

 

Poznaliśmy trasę, jaką przemierzali cywilni spiskowcy i podchorąży Nocy Listopadowej.

Nasi nauczyciele zorganizowali grę miejską i wybranych fragmentów historii uczyli nas tym razem na ulicach Warszawy.

Podzieleni na zespoły zadaniowe, pod czujnym okiem swoich opiekunów, odwiedzaliśmy wyznaczone miejsca

i wykonywaliśmy tam różne zadania. Poznawaliśmy szlak Powstania Listopadowego. 

Trasę tę przemierzaliśmy w rocznicę bitwy pod Dębem Wielkim, czyli w marcu, a nie w listopadzie.

 

 


 

 

FINAŁOWA GALA

WARSZAWSKIEGO KONKURSU LITERACJO-MUZYCZNEGO

"KIJEM W MROWISKO - MŁODZI MISTRZOWIE PIÓRA I PIĘCIOLINII"

KWIECIEŃ 2013 R.

 

Konkurs inspirowany jest twórczością  Stefana Kisielewskiego i organizowany w naszej szkole od 2006 roku.

Jest okazją do spotkań z literaturą i muzyką patrona.

 

 

 

 


 

 

 

Dnia 27 lutego 2013 roku w Zespole Szkół nr 5

 

odbyła się Gra Zespołowa

 

zorganizowana w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego,

 

w której wzięli udział uczniowie warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 

 

 

                       

 

 

 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tego przedsięwzięcia:

 

Prezentacja ze zdjęciamiGRA ZESPOŁOWA - POWSTANIE STYCZNIOWE.ppt

 

Organizacja i przebieg     - GRA ZESPOŁOWA - POWSTANIE STYCZNIOWE.doc

 

 

 


 

 

    
Fabryka Czekolady
E.
Wedel
Biblioteka sąsiedzka na Pradze
(Okrzei 28)
Muzyczny zespół uliczny -
Kapela Praska 

   

 

Zapraszamy młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w szczególności integracyjnych,

 

dzielnic Praga Południe i Praga Północ

 

do wzięcia udziału w projekcie pod nazwą:

 

 

„O działalności wytwórczej, życiu społecznym i folklorze  miejskim

na prawym brzegu Wisły - wczoraj, dziś i jutro.


Rewitalizacja starej Pragi”

 

organizowanym w ramach VIII edycji Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych, od lutego do grudnia 2013 roku.

 

1. Uczniowie szkół biorących udział w projekcie podzieleni na zespoły, otrzymają zadania do realizacji. Na podstawie wiedzy uzyskanej po lekturze czasopism, wydawnictw popularno-naukowych i relacji przewodników PTTK, nawiążą kontakty z wielopokoleniowymi rodzinami   prowadzącymi zakłady drobnej wytwórczości.

2.  W trakcie realizacji projektu przewidziane są zajęcia terenowe na  Pradze Północ i Południe, obejmujące zakresem tematykę projektu.

3.  Uczniowie przygotują tematykę wywiadów, które następnie przeprowadzą z wytwórcami i autochtonami, a za ich zgodą dokonają nagrań filmowych i dźwiękowych.

Przedmiotem zainteresowania uczniów są losy przodków rodzin, ich bieżące problemy, relacje sąsiedzkie, codzienna praca zarobkowa w okresach minionych i w  chwili obecnej (II Rzeczpospolita, lata wojny i okupacji, czasy PRL-u, współczesność). Zdobędą też wiedzę na temat technologii, zasad i funkcjonowania drobnej wytwórczości, form różnej przedsiębiorczości w niewielkich, rodzinnych warsztatach i zakładach usługowych. 

Uczniowie wykonają prace konkursowe: prezentacje multimedialne, albumy, eseje literackie, biuletyny i prześlą je do komisji konkursowej. Wszystkie prace będą  zamieszczane na stronie internetowej ZS nr 5, w specjalnej zakładce Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych (WIE) oraz przesłane w formie elektronicznej i papierowej do warszawskich ośrodków kultury i edukacji.

                ORGANIZATORZY PROJEKTU

 


 

22 listopada 2012 r. w LXXII Liceum Ogólnokształcącym im. Gen. Jakuba Jasińskiego w Warszawie

odbyło się rozstrzygnięcie Praskiego Konkursu Patriotycznego,

zorganizowanego pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

W konkursie wzięły udział między innymi uczennice  naszej szkoły:

Kinga i Klaudia Mazurkiewicz, Aleksandra Rułka oraz Natalia Więckowska z kl. II Ahi p. Krystyny Grzelak,

pod opieką p. Iwony Kulpy-Szustak.

Wyróżnienie zdobyła Aleksandra Rułka. Serdecznie gratulujemy!  

 

 

 


 

DLA MATURZYSTÓW:

   TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURALNY EGZAMIN WEWNĘTRZNY - ROK. SZK. 2012-2013 SESJA WIOSENNA.doc

 


 

ROK SZKOLNY 2011/2012

 


 

Zapraszamy na imprezę plenerową

Imieniny Jana Kochanowskiego pod hasłem Na Św. Jana czytamy do rana

23 czerwca od 12.00 do białego rana w Ogrodzie Krasińskich

 

(POBIERZ) -  ZAPROSZENIE - NA ŚW. JANA CZYTAMY DO RANA.pdf

(POBIERZ) - PROGRAM - NA ŚW. JANA CZYTAMY DO RANA.pdf

 


 

FINAŁOWA GALA

WARSZAWSKIEGO KONKURSU LITERACKO-MUZYCZNEGO

„KIJEM W MROWISKO – MŁODZI MISTRZOWIE PIÓRA I PIĘCIOLINII”,

13 KWIETNIA 2012 R. – SALA WIDOWISKOWA CENTRUM PROMOCJI KULTURY

DZIELNICY PRAGA POŁUDNIE

 

      

      

      

 


 

 

WARSZTATY Z EDUKACJI GLOBALNEJ W NASZEJ SZKOLE

 

Od października 2011 r. nasza szkoła  współpracuje z Fundacją Partners Polska w ramach   Międzynarodowego  Projektu  dotyczącego edukacji rozwojowej MDG'15.

Celem uczestnictwa w projekcie jest zrozumienie na czym polega edukacja rozwojowa. Edukacja rozwojowa bowiem otwiera oczy i umysł na świat. Uświadamia przyczyny i skutki nierówności oraz ubóstwa na świecie. Jej celem jest  pobudzenie ludzi, którzy na co dzień nie zajmują się pomocą humanitarną, do refleksji nad ich własnym możliwym udziałem w walce z biedą. Edukacja rozwojowa ma więc ułatwić zrozumienie współzależności (także globalnej) między społeczeństwami krajów rozwiniętych (tzw. Północ) a społeczeństwami krajów rozwijających się (tzw. Południe). 

Edukacja rozwojowa sprawia, że ludzie przechodzą długą drogę od ogólnej wiedzy na temat rozwoju międzynarodowego, zrozumienia przyczyn i skutków biedy, po zmianę własnej postawy i przyjęcia osobistej odpowiedzialności za problemy światowe. Ostatecznym rezultatem procesu edukacyjnego jest świadome działania na rzecz walki z ubóstwem i wykluczeniem.

W kasach  III zostały przeprowadzone lekcje warsztatowe z materiałami dostarczonymi przez Fundację Partners. Kluczem do zajęć był pokaz filmu "Szkoła z blachy" na  temat dostępu do edukacji w slumsie Mathare (Nairobi, Kenia). Film został zrealizowany przez Fundację w październiku i listopadzie 2010 r.

Celem filmu było podniesienie świadomości polskich uczniów w zakresie warunków edukacji w miejskich slumsach w krajach rozwijających się i ich wpływie na szanse samodzielnego rozwoju tamtejszych społeczeństw. Materiał ten ma również pobudzić Polaków do osobistego zaangażowania na rzecz poprawy jakości życia i nauczania w slumsach krajów Południa.

Po obejrzeniu filmu uczniowie zostali podzieleni na kilka grup i wspólnie mieli zastanowić się nad przyczynami, różnicami w nauce i próbą zmiany i pomocy dla mieszkańców slumsów. Podczas warsztatów zrealizowaliśmy następujące zasady edukacji globalnej:

·         Potrzebę zrozumienia

·         Potrzebę działania

·         Walka z stereotypami

·         Solidarność z mieszkańcami

·         Problemy współczesnego świata.

          Lekcje warsztatowe  uświadomiły  uczniom potrzebę zrozumienia i szacunku dla innej osoby, nauczyły myśleć o ludziach dotkniętych biedą i wykluczeniem społeczny

 

ORGANIZATORKA - EWA KIRSZ

 

 

 


 

 

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w IV edycji konkursu literackiego i muzycznego

inspirowanego twórczością Stefana Kisielewskiego: "Kijem w mrowisko - młodzi mistrzowie pióra i pięciolinii".

Kategorie: praca literacka, kompozycja muzyczna, prezentacja multimedialna.

Folder ze szczegółowymi informacjami (pobierz) : Kijem w mrowisko.pdf

 

 

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE.

 

 

Organizatorzy: Iwona Kulpa-Szustak (koordynator)

Ewa Kirsz, Jacek Murawski, Alicja Wojczuk-Tataj, Joanna Wojtulewicz

 

 

 


 

          

 

„Lance do boju, szable w dłoń, Bolszewika goń, goń, goń”

 

Od traktatu wersalskiego do pokoju w Rydze - walka o granice Polski w latach 1919-1920.

Zajęcia warsztatowe w klasach II i III LO z okazji 93. rocznicy odzyskania niepodległości.

 

 

                

 

W  dniach 7-9 listopada 2011 r. uczniowie klas II i III liceum w mieli okazję uczestniczyć w warsztatach historycznych z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Warsztaty miały na celu przypomnienie młodzieży, jak duże znaczenie ma dla wszystkich Polaków to wielkie
i niezwykłe święto.

W każdej  klasie warsztaty rozpoczęły  się  od podziału uczniów  na grupy. Na  początek każda  grupa musiała zmierzyć się  z zadaniem plastycznym – zabawą   w kalambury. Uczniowie musieli narysować hasła historyczne związane z odzyskaniem niepodległości  np: I Brygada, Marszałek na kasztance, Strategia czyKomunizm.   Trzeba przyznać, że ciekawych i trafnych pomysłów nie brakowało, szczególnie w klasach IIIah i  IIIbh.

Oczywiście nie obyło się bez krótkiego testu sprawdzającego wiedzę uczniów z historii tamtego okresu. Kolejnym zadaniem plastycznym było przedstawienie symboli kojarzących się z wolnością i niepodległością.  Uczniowie wykazywali się niezwykłą pomysłowością. Rysunki przedstawiały nie tylko flagę czy godło Polski, ale i białe gołębie, kajdany, kotyliony, czołgi, a nawet manifestacje na ulicach. 

Najczęściej na  plakatach pojawiała  się flaga naszego  kraju i gołąb, ale znaleźli się też bardziej oryginalni uczniowie, którzy rysowali:  Józefa Piłsudskiego   na kasztance czy Ignacego Paderewskiego. Plakaty,  które spodobały mi  się najbardziej wykonali: Karolina z klasy IIc, Daniel z klasy IIIbh oraz Karolina z klasy IIIc. Zdecydowanie niezwykłym talentem artystycznym wykazała się Karolina Andrzejewska, która z wielką wprawą i pomysłem narysowała człowieka z krwawiącym sercem.

 Ostatnim akcentem warsztatów było patriotyczne karaoke. Każda z grup musiała zmierzyć się z zaśpiewaniem pieśni patriotycznych np. Wojenko, Wojenko,  Przybyli ułani pod okienko, Białe Róże,  Piechota czyRaduje się serce. Najlepiej odśpiewaną pieśnią patriotyczną była wcześniej wspomniana  Piechota  w wyko-     naniu uczniów klasy IIIah, którzy zaprezentowali ją z dumą i nieposkromioną energią.

Uczniowie, z którymi miałam  okazję porozmawiać na temat warsztatów powiedzieli mi, że takie warsztaty są bardzo interesujące i potrzebne dzisiejszej młodzieży, przede wszystkim po to, aby przypomnieć jak ważny jest patriotyzm w życiu każdego młodego człowieka. Podsumowując należy stwierdzić, że warsztaty w takiej formie spełniły swoje zadanie. Były ciekawym sposobem na przedstawienie uczniom fragmentu historii naszego kraju, nie wspominając już o dobrej zabawie i zdrowej rywalizacji, jaka im towarzyszyła. 

 

ORGANIZATORKA WARSZTATÓW - EWA KIRSZ

 

 

   DLA MATURZYSTÓW 


          TEMATY Z_JĘZ._POLSKIEGO_NA_MATURALNY_EGZAMIN WEWNĘTRZNY_(R._SZK._2011/2012_SESJA_WIOSENNA).doc

     

 

 

ROK SZKOLNY 2010/2011


 

WIECZÓR  Z JERZYM KISIELEWSKIM - 8 MARCA 2011 R.

               

 

7 marca 1911 roku, w domu państwa Kisielewskich w Warszawie przy ul. Mokotowskiej przyszedł na świat syn Stefan. Będzie on kompozytorem muzyki neoklasycznej, krytykiem muzycznym, powieściopisarzem, działaczem politycznym, a przede wszystkim wziętym publicystą, autorem książek, wspomnień, tekstów publicystycznych zamieszczanych w różnych periodykach, pod własnym nazwiskiem, a w okresie działania cenzury, pod pseudonimem. Od 2001 roku CXI LO nosi imię właśnie Stefana Kisielewskiego (od 2003 cały ZS nr 5).
              7 marca 2011 roku, przypadła 100 rocznica urodzin patrona szkoły. Następnego dnia dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie mieli przyjemność gościć w murach szkoły syna Stefana Kisielewskiego, pana Jerzego Kisielewskiego, obecnie znanego dziennikarza związanego z II Programem Polskiego Radia i Telewizją Publiczną. P. Kisielewski był naszym gościem już nie raz, przy okazji konkursu warszawskiego „Kijem w mrowisko”, rok rocznie przyjmował honorowe przewodnictwo komisji konkursowej.
             W części artystycznej wieczornicy wystąpił szkolny zespół wokalno-instrumentalny „Kisiel”, który zaprezentował własną kompozycję, której tekst i ścieżka melodyczna były inspirowane twórczością literacką i kompozytorską Stefana Kisielewskiego. Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali fragmenty nagrodzonych prac z tegorocznej i zeszłorocznych edycji konkursu.
             Następnie nasz gość serdecznie o to poproszony powiedział parę ciepłych słów poświęconych pamięci Ojca i całej rodziny Kisielewskich. Cofnęliśmy się pamięcią wstecz, podążaliśmy szlakiem Stefana Kisielewskiego, słuchając tych wspomnień odwiedziliśmy miejsca, w których często przebywał nasz patron, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych historii, usłyszeliśmy o autentycznych wydarzeniach z życia Stefana Kisielewskiego.
              Po ciepłych słowach rozmowy p. Jerzego Kisielewskiego z uczniami, wszyscy obecni na wieczornicy kontynuowali potkanie, już na gruncie prywatnym, przy kawie, herbacie i innych smakowitościach.  Było długo, sympatycznie, twórczo, inspirująco, co zachęca do organizowania dalszych tego typu imprez.
              Organizatorem wieczornicy była pani Iwona Kulpa-Szustak – koordynator projektu „Kijem w mrowisko”.

 

         

      

 

 


 

Uroczysta Gala
konkursu literackiego i muzycznego
inspirowanego twórczością Stefana Kisielewskiego
 "Kijem w mrowisko - młodzi mistrzowie pióra i pięciolinii"
III edycja w 100. rocznicę urodzin i 20. rocznicę śmierci.

 

  

  

  

 

 WYNIKI KONKURSU

(POBIERZ PLIK)     KIJEM W MROWISKO - MŁODZI MISTRZOWIE PIÓRA I PIĘCIOLINII.doc

 


 

                                       

                           

 

NA STYKU WIELU KULTUR,
NA SZLAKU WYDARZEŃ DZIEJOWYCH
- WĘDRÓWKI PO STAREJ I NOWEJ WARSZAWIE

 

W grudniu 2009 r. grupa nauczycieli humanistów z naszej szkoły złożyła do Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych projekt, który obejmuje trasy wycieczkowe po Warszawie związane z treściami programowymi przedmiotów humanistycznych. W wycieczkach  przewidziano udział osób niepełnosprawnych.

Realizatorzy projektu: Joanna Wojtulewicz (koordynator), Krystyna Grzelak, Iwona Kulpa-Szustak, Jacek Murawski.

Projekt ma zasięg ogólnowarszawski. Do współpracy zgłosiło się wiele szkół. Zdecydowaliśmy, że w realizacji przedsięwzięcia będą z nami współpracować: Liceum Ogólnokształcące im. J. Bema (ul. Marynarska) i Liceum Ogólnokształcące im. H. Modrzejewskiej (ul. Hirszfelda). W szkołach tych również kształcą się uczniowie niepełnosprawni.

Zaplanowano 6 wycieczek. Do każdej z nich przygotowujemy dokładny program zawierający informacje o obiektach zabytkowych oraz odpowiednią literaturę, będącą na ogół w kanonie lektur. Przygotowujemy także karty prac, uczniowie są więc zmobilizowani do pilnego słuchania informacji na trasie wycieczki i zapoznawania się z zawartością materiałów.

Uczniowie – uczestnicy projektu przygotowują własne prezentacje związane z edukacyjnymi treściami zaprezentowanymi na każdej z tras. Prezentacje te wezmą udział w konkursie, a zwycięzcy i wyróżnieni otrzymają specjalne nagrody podczas uroczystej gali, która odbędzie się w dniu 14 grudnia 2010 r. w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Płd.  o godz. 13:00.

Na dzień 16 listopada 2010 r. zaplanowano wycieczkę, której tematyka oscyluje wokół zagadnień związanych z wielokulturowością Warszawy. Pobierz program wycieczki:   Warszawa miastem wielu kultur.pdf

Szczegółowe informacje o projekcie  (pobierz program)   Projekt Edukacyjny realizowany przez nauczycieli ZS nr 5.pdf

 

 
 
 

 

                                                                                                                       

KIJEM W MROWISKO – MŁODZI MISTRZOWIE PIÓRA I PIĘCIOLINII

Konkurs inspirowany literacką  i muzyczną twórczością
Stefana Kisielewskiego 
 „Kisiela”

Pobierz plik: INFORMACJE O KONKURSIE I KARTA ZGŁOSZENIA.pdf

 


 

 

   DLA MATURZYSTÓW

         (POBIERZ PLIK):    TEMATY_MATURALNE_Z_JĘZYKA_POLSKIEGO_(ROK_SZKOLNY_2010-2011).doc

 


 

                                  ROK SZKOLNY 2009/2010


 

 

 OBCHODY ROKU CHOPINOWSKIEGO
2 0 1 0


                              

CHOĆ OPUSZCZASZ NASZE KRAJE

LECZ SERCE TWOJE WŚRÓD NAS ZOSTAJE

 

W 200. ROCZNICĘ URODZIN FRYDERYKA CHOPINA

Konkurs organizowany przez nauczycieli  języka polskiego.

- „Kąciki klasowe” poświęcone F. Chopinowi (gazetki, plakaty, inne)

-  Plakaty – prace mogą być składane u p. B. Jurczewskiej  lub u p.  J. Kamionek (do dnia 01.03.2010 r.)

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu przewidywane jest na dzień 1 marca br.; nagrody w postaci ocen z języka polskiego, WOK lub punkty za aktywność  (dla wszystkich uczestników) dla wyróżnionych inne.

 


           HARMONOGRAM OBCHODÓW (POBIERZ):  OBCHODY ROKU CHOPINOWSKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ NR 5.pdf


 


 

                    OBCHODY ROKU JULIUSZA SŁOWACKIEGO


  2 0 0 9


 

 

„I MOJE BĘDZIE ZA GROBEM ZWYCIĘSTWO”

 

W grudniu 2009 r. odbyła się uroczystość związana z uczczeniem 160. rocznicy  śmierci i 200. rocznicy urodzin
Juliusza Słowackiego.

Podsumowano wyniki Warszawskiego Konkursu „Rozumiem Słowackiego”
 (wyróżnienie Dominika Chaber kl. 2ai - opiekun p. B. Jurczewska)

Ogłoszono wyniki Konkursu Ortograficznego, który również był konkursem międzyszkolnym

Na okolicznościowej wystawie zgromadzono plansze, fotografie i najstarsze wydania dzieł wieszcza, znajdujące się
w zasobach szkolnej biblioteki.

W części artystycznej zaprezentowano fragmenty dzieł J. Słowackiego związane z Warszawą oraz  inne utwory.

W uroczystości udział wzięli uczniowie klas 3c i 2c, nauczyciele poloniści oraz dyrekcja szkoły.

                                                                                                                                                                                              

 

 



 


 

Wyniki konkursu
 

„Rozumiem Słowackiego”
 

ETAP SZKOLNY



 

 

16 listopada 2009 roku został przeprowadzony szkolny etap konkursu „Rozumiem Słowackiego”, którego organizatorem jest LXX Liceum Ogólnokształcące im Aleksandra Kamińskiego w Warszawie. Konkurs ma zasięg miejski i wpisuje się w działania związane z obchodami roku Juliusza Słowackiego.

W Zespole Szkół nr 5 im. S. Kisielewskiego do konkursu przystąpiło 21 uczniów o zainteresowaniach i uzdolnieniach humanistycznych, wytypowanych przez nauczycieli polonistów. Założeniem organizatorów było to, aby zaangażować w przedsięwzięcie młodzież z klas drugich, która nie jest jeszcze obciążona przygotowaniami do matury. I etap konkursu polegał na rozwiązaniu testu sprawdzającego umiejętność analizy interpretacji wiersza J. Słowackiego „W pamiętniku Zofii Bobrówny”.

Opiekunem szkolnym konkursu została p. Iwona Kulpa-Szustak; do działań włączyli się wszyscy nauczyciele poloniści, którzy uczą w klasach drugich: p. Barbara Jurczewska, p. Marlena Fortuna, p. Jolanta Kamionek, p. Joanna Wojtulewicz.

 

Powołane zostało jury konkursowe w składzie:

  • przewodniczący - p. wicedyrektor Jacek Murawski,
  • członkowie: p. Iwona Kulpa-Szustak, p. Joanna Wojtulewicz.

Po zapoznaniu się z pracami jury wytypowało laureatów:

I miejsce  15,5 p. Iwona Skrzypczak, kl.2ai, nauczyciel polonista p. B. Jurczewska

II miejsce 14,5 p. Dominika Chaber, kl. 2ai, nauczyciel polonista p. B. Jurczewska

III miejsce 14 p. Karolina Maciak, kl. II cp, nauczyciel polonista p. Marlena Fortuna

III miejsce 14 p. Sylwia Karpińska kl. II ahi , nauczyciel polonista p. Iwona Kulpa-Szustak

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują 15    punktów ze sprawowania, każdy z  laureatów 35 punktów ze sprawowania i ocenę dobrą z języka polskiego.

Laureaci I etapu konkursu wezmą udział w etapie miejskim, który odbędzie się 30.11.2009 r.  w LXX  LO  im. A. Kamińskiego w Warszawie.


TABELA WYNIKÓW KONKURSU 

(pobierz): Wyniki Konkursu - ROZUMIEM SŁOWACKIEGO.doc
 

 

 


 

 

UWAGA MATURZYSTO

ABY ZAPOZNAĆ SIĘ  PYTANIAMI  NA WEWNĘTRZNY EGZAMIN MATURALNY Z  JĘZYKA POLSKIEGO  
W SESJI WIOSENNEJ (ROK SZKOLNY 2009/2010) KLIKNIJ PONIŻSZY LINK:


MATURALNY EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO (2009-2010).doc.

 



 
 

ROK SZKOLNY 2008/2009

                                   

                                      


KIJEM  W  MROWISKO   MŁODZI  MISTRZOWIE  PIÓRA

Druga edycja warszawskiego konkursu szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

pod honorowym patronatem burmistrza dzielnicy Praga Południe  - p. Tomasza Kucharskiego
                                                                                                                                                                             

 Autorami prac konkursowych, inspirowanych twórczością Stefana Kisielewskiego, pisanych w formie eseju, opowiadania, rozprawki naukowej, scen dramatycznych, wiersza i innych są uczniowie szkół warszawskich. Honorowe przewodnictwo komisji konkursowej objął p. Jerzy Kisielewski, syn patrona szkoły – Stefana Kisielewskiego. Ponadto w składzie jury zasiądą: p. Jan Zdzisław Brudnicki – publicysta i krytyk literacki oraz p. Iwona Kulpa-Szustak, p. Joanna  Wojtulewicz i p. Jacek Murawski – nauczyciele przedmiotów humanistycznych ZS nr 5.

 Całe tegoroczne przedsięwzięcie jest organizowane jako autorki projekt nauczycieli ZS nr 5 realizowany w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych Biura Edukacji m.st. Warszawy.

Uroczyste zakończenie konkursu, połączone z rozdaniem nagród laureatom oraz imprezami okolicznościowymi odbędzie się w dniu 1 kwietnia 2009 r. o godz. 1000 w sali widowiskowej Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe przy ul. Podskarbińskiej 2.

       Organizatorzy: Iwona Kulpa-Szustak

      Joanna Wojtulewicz

      Jacek Murawski

 

Zapraszamy


 

 

 

 28 listopada 2008 r. (piątek) o godz. 17 w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej 

przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie

odbędzie się prezentacja zakazanych w PRL

 

Pieśni zwycięstwa nad Moskwą

i innych pieśni wojennych

Jana Kochanowskiego

                                                                                                                                                                           

w poetyckim przekładzie z łaciny dr. Wojciecha Stańczaka

w aktorskiej interpretacji Wojciecha Siemiona

 

Zapraszamy


  

 

„A serce gdzie?” Patriotyzm – nacjonalizm – kosmopolityzm. 

W 150 rocznicę  wystawienia  „Halki” Stanisława Moniuszki.

 

 

Projekt interdyscyplinarny (muzyka, literatura, historia, wiedza o kulturze) realizowany w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych Biura Edukacji m.st. Warszawy.

Forum jest etapem zaczynającym całość przedsięwzięcia realizowanego od początku roku szkolnego 2008/2009. Młodzież uczestniczy w spektaklach teatralnych, lekcjach muzealnych, wycieczkach edukacyjnych związanych z tematyką projektu. 
       
Przygotowanie,  organizacja,  przeprowadzenie   przedsięwzięcia:  I.  Kulpa-Szustak, J. Wojtulewicz, J. Murawski.

 



 

ROK SZKOLNY 2007/2008

 


                                                  14 IV 2008 r. o godz. 18:00 w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe

uczniowie kl. 2c wraz z wychowawcą, Jolantą Kamionek uczestniczyli w biesiadzie zatytułowanej:

„Z wolnej stopy nuty czarnoleskiej”

 

Przekłady pieśni Jana Kochanowskiego, dokonane przez poetę klasycystę:

 

Wojciecha Stańczaka

(byłego nauczyciela naszej szkoły)

 

prezentowała znana aktorka:

 

Laura Łącz

 

Wieczór poprowadził:

 

Jan Zdzisław Brudnicki

krytyk literacki, dumny z tego, że pochodzi z „ziemi Kochanowskich”

 

Na fotografii Dr. Wojciech Stańczak w obecności Laury Łącz

przyjmuje gratulacje od młodzieży z kl. 2c LO:

Ewy, Agnieszki, Patryka, Roberta i Kamila wraz z wychowawcą Jolantą Kaminek




Finał konkursu „Kijem w mrowisko-młodzi mistrzowie pióra”

 

 

dekoracja konkursowa                                                       widownia i laureaci konkursu

            W dniu 1 kwietnia 2008 r., w sali im. Stefana Kisielewskiego, miała miejsce uroczystość zakończenia międzyszkolnego konkursu literackiego. Wpłynęło 55 prac uczniowskich w formie opowiadania, rozprawki naukowej, skeczu, eseju, wiersza, a nawet scen dramatycznych, a wszystko inspirowane twórczością Stefana Kisielewskiego.

 


           dyrektor Pan Jan Pilczuk - powitanie gości i uczestników konkursu

            Galę konkursową zaszczycili znakomici goście, wśród nich p. Jerzy Kisielewski-syn patrona szkoły, p. Jan Zdzisław Brudnicki- publicysta i krytyk literacki, p. Konstanty Bartoń-zastępca burmistrza dzielnicy Praga Południe, p. Halina Panufnik-starszy specjalista Wydziału Oświaty oraz dyrektorzy, nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów prawobrzeżnej Warszawy.

 


Pan Jerzy Kisielewski w towarzystwie Pani                goście honorowi, od lewej: Jerzy Kisielewski,
Iwony Kulpy-Szustak i laureatki konkursu                 Wiesław Włodarski – dyr. L LO, Pan Jan 
                                                                                 Zdzisław Brudnicki, Pani Halina Panufnik,
                                                                                 Pan Konstanty Bartoń, u góry: Pan Eugeniusz
                                                                                 Śniegowski – dyr. XXXVII LO.



            Honorowe przewodnictwo komisji konkursowej objął p. J. Kisielewski, a przewodnictwo p. J.Z. Brudnicki. W składzie jury zasiadali ponadto nauczyciele ZS nr 5 p. Iwona Kulpa- Szustak, p. Joanna Wojtulewicz, p. Jacek Murawski.

 

       
Pani Jerzy Kisielewski – słowo do widzów                                      Pan Jan Zdzisław Brudnicki – słowo do widzów
i uczestników konkursu                                                                  i uczestników konkursu


Wyniki konkursu były następujące:

Wyróżnienia w konkursie literackim „Kijem w mrowisko – młodzi mistrzowie pióra” w kategorii szkoły gimnazjalne oraz nagrody – książki autorstwa Mariusza Urbanka pt. „Kisielewscy” otrzymały:

Aleksandra Bartosik, uczennica Gimnazjum nr 25 z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz Konstancja Czerwieńska, uczennica Gimnazjum nr 23.

 

W kategorii szkoły gimnazjalne:

III miejsce w konkursie literackim „Kijem w mrowisko – młodzi mistrzowie pióra” zajęła Agata Cieplik, uczennica Gimnazjum nr 25 z Oddziałami Dwujęzycznymi, w nagrodę otrzymała kamerę internetową.

 

II miejsce w konkursie literackim „Kijem w mrowisko – młodzi mistrzowie pióra” zajęła Marta Binkiewicz, uczennica Gimnazjum nr 25 z Oddziałami Dwujęzycznymi, w nagrodę otrzymała odtwarzacz MP4.

 

I miejsce w konkursie literackim „Kijem w mrowisko – młodzi mistrzowie pióra” zajął Błażej Węgrzyn, uczeń Gimnazjum nr 25 z Oddziałami Dwujęzycznymi, otrzymała w nagrodę cyfrowy aparat fotograficzny.

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego w Warszawie
    04-089 Warszawa, ul. Szczawnicka 1
  • sekretariat:
    (22) 810-54-23;
    e-mail: zs5@eduwarszawa.pl


    pokój nauczycielski: (22) 810-54-27


    Inspektor Ochrony Danych Osobowych
    p. Piotr Kopka
    e-mail:
    iod.dbfoppd@eduwarszawa.pl

Galeria zdjęć