Nawigacja

Ochrona Danych Osobowych Wizja i misja szkoły Historia Nasz patron Profil szkoły Dyrekcja i sekretariat Nagrody, wyróżnienia i certyfikaty Samorząd Uczniowski Klasy integracyjne Psycholog i pedagog Opieka medyczna Dzwonki Praktyki zawodowe PROGRAMY UNIJNE VARSAVIANISTYCZNA SZKOŁA SZKOŁA RÓWNYCH SZANS - VII EDYCJA PO WER

O szkole

VARSAVIANISTYCZNA SZKOŁA

 



Certyfikat „Varsavianistyczna szkoła” przyznaje Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy placówkom oświatowym, które:

-        upowszechniają wśród uczniów wiedzę o Warszawie, jej przeszłości i teraźniejszości;

-        promują aktywność twórczą uczniów w poznawaniu Warszawy;

-        podnoszą efektywność i atrakcyjność pracy dydaktycznej związanej z poznawaniem własnego miasta;

-        integrują społeczność szkolną wokół działań na rzecz Warszawy;

-        biorą udział w uroczystościach rocznicowych odbywających się w Warszawie;

-        współpracują ze środowiskiem lokalnym i instytucjami działającymi na rzecz edukacji  varsavianistycznej

Celem tego przedsięwzięcia jest wyróżnienie placówek oświatowych wszystkich etapów edukacyjnych. Nasza Szkoła, Zespół Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego Certyfikat „Varsavianistyczna szkoła” otrzymała już po raz drugi. Jesteśmy wśród warszawskich placówek, które mogą posługiwać się tym Certyfikatem przez dwa lata. Czujemy się wyróżnieni.

 


 

 

ZAJĘCIA TERENOWE NAD WISŁĄ
 

 

Dnia 23 kwietnia 2018 roku, klasa 3 aei uczestniczyła w zajęciach terenowych nad Wisłą, których częścią było symboliczne sprzątanie doliny Wisły w ramach uczestnictwa w Projekcie Akademia Młodych Przyrodników. Na odcinku Park Praski – Żerań, szliśmy brzegiem królowej polskich rzek - naszej wyjątkowej rzeki Wisły i podglądaliśmy, jak niekiedy rwąco płynie, gdzie jest głęboka, a gdzie nie. Widzieliśmy również ślady działalności bobrów. To wyjątkowe miejsce objęte jest ochroną jako Obszar Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły.
 


Oto kilka zdjęć z tych zajęć: https://zs5.edupage.org/album/?#gallery/200

 

 

 

Organizacja we współpracy z PTTK i opracowanie

Marta Czerniak-Czyżniak

 

 


 

 

 

SPACER PO PARKU "ARKADIA"

 

14 kwietnia 2018 roku uczestniczyliśmy w spacerze z instruktorem ochrony przyrody po Zespole przyrodniczo-krajobrazowym - Park "Arkadia" (Królikarnia i okolice). Było to wyjście w związku z uczestniczeniem naszej szkoły w projekcie Akademia Młodych Przyrodników organizowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Mazowsze. Młodzież poznała historię tego młodego Parku, miała możliwość iść suchą nogą po obszarze, którędy kiedyś płynęła rzeka, a dziś jest to wspaniały wąwóz. Poznała bioróżnorodność tych terenów oraz spotkała wyjątkową rodzinę kaczek mandarynek.

A wszystko to na wyjątkowych zdjęciach możecie zobaczyć i Wy: 
https://zs5.edupage.org/album/?#gallery/199.

Zapraszamy.

 

 

Organizacja i opracowanie

Marta Czerniak-Czyżniak

 

 

 


 

WYCIECZKA DO MUZEUM GAZOWNI WARSZAWSKIEJ
 

 

10.04.2018 roku młodzież z klasy 3 aei uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Gazowni Warszawskiej przy ul. Kasprzaka 25. Było to wyjście edukacyjne związane z realizacją projektu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych pt.: „Podróż przez industrialną Warszawę XIX wieku.”

 

Z Historii Muzeum kilka ważnych informacji: Gazownia Warszawska to jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych kompleksów architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX wieku. Kompleks powstał w 1888 roku na Woli. Był to czas największego rozwoju produkcji gazu z węgla. W życiu codziennym używano go na masową skalę. Gazownia Warszawska była największą gazownią na terenach polskich znajdujących się pod zaborami. Muzeum Gazownictwa powstało w 1978 roku w budynku Aparatowni – jednym z najstarszych budynków kompleksu Gazowni na Woli.

 

Fotorelacja z tego edukacyjnego wyjścia:  https://zs5.edupage.org/album/?#gallery/198

 

Organizacja i opracowanie

Marta Czerniak-Czyżniak

 

 


 

 

IV EDYCJA  WARSZAWSKIEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO 
„WĘDRÓWKI ZE ŚWIĘTYM, CZYLI O PODRÓŻOWANIU ZE ŚWIĘTYM JANEM PAWŁEM II”

 

 

26 lutego 2018 roku, już kolejny raz odbyła się Gala zakończenia Warszawskiego Konkursu Geograficznego Wędrówki ze Świętym, czyli o podróżowaniu ze Świętym Janem Pawłem II. To już IV edycja tego konkursu.

 

W tym roku uczestnicy mogli wybrać jedną z dwóch kategorii: praca pisemna (reportaż, opowiadania lub wiersz) i praca plastyczna.

 

Laureaci i autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Santo Subito, które objęło ten Konkurs swoim Honorowym Patronatem oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. Wśród nagród były książki o Janie Pawle II, gry planszowe oraz płyty wydane przez Stowarzyszenie Santo Subito.

 

Reportaż z konkursu, wywiady z laureatami oraz piosenka o Janie Pawle II wykonana przez naszego ucznia – Przemysława Pyzocha znajdują się na stronie Stowarzyszenia Santo Subito:

http://santosubito.org.pl/nowosci,spotkania,3,1,2018_02_26_konkurs_geograficzny_,195.html

 

 

            

 

Pobierz: Nagrodzone prace.pdf     

Gratulujemy!!!

 

Pomysł, organizacja i opracowanie

Marta Czerniak-Czyżniak

 

 


 

 

WYCIECZKA KLASY 2AEI
DO MUZEUM WARSZAWY

 

W dniu 6 grudnia br. odbyła się Mikołajkowa wycieczka klasy 2aei do Muzeum Warszawy znajdującego się na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Oglądając wystawę główną można sobie wyobrazić spacer ulicami poznawanego właśnie miasta odpowiadając na pytania czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój? Kim są jej mieszkanki i mieszkańcy? Jak zmieniała się warunki życia? Gdzie jest centrum miasta , a gdzie jego granice? Dane warszawskie to kompendium wiedzy, dzięki któremu uchwycić można specyfikę stolicy.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Arsenał zdobyty!!!

 

 

9  grudnia br.,  już kolejny raz uczniowie warszawskich szkół wzięli udział w Grze Miejskiej upamiętniającej Noc Listopadową, pt.: „Śladami cywilnych spiskowców i podchorążych Nocy Listopadowej 1830 roku” organizowanej przez Zespół Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego.

 

Zadaniem uczestników było pokonanie drogi, jaką w pamiętną Noc Listopadową  szli podchorążowie i mieszkańcy ówczesnej Warszawy. Trasa przebiegała od Pomnika Jana III Sobieskiego (ul. Agrykola), przez Park Łazienki Królewskie, ul. Krakowskie Przedmieście aż do Arsenału. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę i umiejętności w zakresie Powstania Listopadowego, orientacji w przestrzeni oraz posługiwania się planem miasta. Zadania nie były wykonywane na czas, ale chłodne warunki atmosferyczne wpłynęły na ich dynamikę. Dziękujemy uczestnikom i ich opiekunom za zaangażowanie.

 

Organizacja

Marta Czerniak-Czyżniak,

przy współpracy Haliny Czajki-Rutkowskiej
i Szymona Krawczyka

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

„Warszawa to ziemia i groby”

Cmentarze prawobrzeżnej Warszawy:

Bródnowski, Żydowski i Choleryczny

 

W listopadzie odwiedziliśmy cmentarze:

Cmentarz Bródnowski, rzadziej nazywany Bródzieńskim – zabytkowy cmentarz znajdujący się w Warszawie przy ul. św. Wincentego 83. Nekropolia jest położona między Targówkiem a Nowym Bródnem.

   

Cmentarz żydowski na Bródnie – cmentarz żydowski znajdujący się w Warszawie, w dziel-nicy Targówek, u zbiegu ulic Odrowąża i św. Wincentego.
 

   

Cmentarz choleryczny na warszawskiej Pradze powstał po zarazie cholery jaka nawiedziła Pragę w latach 1872-1873, a umiejscowiony był na obrzeżach dzielnicy, za terenami wojskowymi.

Obecnie cmentarz znajduje się za nasypami torów kolejowych biegnących między Rondem Starzyńskiego a ulicą Odrowąża na wysokości basenów przy ulicy Namysłowskiej. Teren cmentarza został oczyszczony przez grupę zapaleńców, a sama mogiła wybetonowana. Pomiędzy 19 a 23 kwietnia 2009 stuletni pomnik został usunięty; fałda - pozostałych po rozbiórce monumentu - odłamków skruszonego piaskowca leży na betonowej płycie mogiły, przesunięta bliżej czynnego nasypu kolejowego modernizowanej linii kolejowej nr 9 Warszawa Wschodnia - Gdańsk Główny.

 

 

 


 

RAJD NIEPODLEGŁOŚCI


Dnia 13 października grupa uczniów z nasze szkoły pod opieką Pani Agnieszki Kircun uczestniczyła w Rajdzie Niepodległości. Rajd przebiegał ulicami Warszawy od Ogrodu Saskiego aż po Pomnik Piłsudskiego przy Belwederze. Uczniowie zapoznali się z miejscami związanymi z ważnymi postaciami i wydarzeniami z okresu walk o wolność w latach 1918 - 1920. Na starcie każda drużyna otrzymała zadnia do wykonania w trakcie rajdu. Uczestnicy  rozpoczęli tym samym pracę nad zdobyciem Warszawskiej Odznaki Krajoznawczej. Oto kilka zdjęć z rajdu.

                         

Organizacja

 Marta Czerniak-Czyżniak

przy współpracy PTTK i SP nr 99

 

 


 

Tropem bobra – nocna wyprawa

W piątkowy wieczór, 27 października, grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w nocnej wyprawie Tropem bobra. Wędrując po ścieżkach wokół Jeziorka Czerniakowskiego, przez bagna, szuwary, nieprzebyte leśne ostępy i strome urwiska poszukiwaliśmy śladów obecności i działalności bobrów. Konieczne były dobre buty terenowe lub kalosze. Nie była to zwykła wycieczka, lecz uczestnictwo w pionierskim programie ochrony krajobrazu i siedlisk bobrów. Dziękujemy Fundacji Ja Wisła za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu.

 

 

 

 


 

Lekcja przyrody na wodzie...

    

W piątek 29 września  klasa I Aai uczestniczyła w „Lekcji przyrody na wodzie” organizowanej przez Fundację Ja Wisła. Celem zajęć było poznanie największego starorzecza Wisły i Rezerwatu Przyrody - Jeziorko Czerniakowskie. Historia tego miejsca sięga 6500 lat. Szczególną uwagę zwrócono na problem wody w wielkim mieście oraz na zagadnienie wymierania określonych składników biocenozy tym samym spadku różnorodności biologicznej. Uczniowie wraz z nauczycielami w grupach 2-3 osobowych pływali w łódkach wiosłowych po obszarze Jeziorka Czerniakowskiego i wspólnie zgłębiali przygotowane wcześniej zagadnienia merytoryczne głównie z zakresu biologii. Dodatkowo zapoznani zostali z zasadami bezpiecznego zachowania się na wodzie. Przez całe zajęcia towarzyszyli im ratownicy WOPR-u.

Zobacz więcej zdjęć:   https://zs5.edupage.org/album/?#gallery/181

 


 

 

„PAMIĘTAMY…”
 

Dnia 17 września przy Pomniku Poległym I Pomordowanym na Wschodzie przy  ul. Muranowskiej odbyły się główne uroczystości związane z obchodami 78. rocznicy napaści ZSRR na Polskę.

 

Z historii: 17 września 1939 r. Armia Czerwona, łamiąc pakt o nieagresji, wkroczyła na tereny Rzeczpospolitej położone na wschód od linii Narew-Wisła-San. Była to realizacja tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, podpisanego 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie, ustalającego podział „stref interesów Niemiec i ZSRR” na terytorium Polski.

 

Dzień później, 18 września kontynuowano obchody wspomnianej uroczystości z udziałem Pocztów Sztandarowych i młodzieży szkolnej. Tradycyjnie młodzież naszej szkoły uczestniczyła w  apelu pamięci.

 

 

 

 


 

 

PAMIĘCI PREZYDENTA STEFANA STARZYŃSKIEGO

Dnia  8 września 2017 r. delegacja młodzieży Zespołu Szkół nr 5 wraz ze Sztandarem Szkoły uczestniczyła w uroczystości organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy z okazji 78. rocznicy mianowania przez gen. Waleriana Czumę,  Prezydenta m. st. Warszawy,  Stefana Starzyńskiego na Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy.

Miejsce uroczystości – symboliczny grób Stefana Starzyńskiego na Cmentarzy Powązkowskim.

Wspólnie oddaliśmy hołd bohaterskiemu Prezydentowi Warszawy.

 

 


 

OTRZYMALIŚMY BEZTERMINOWY  CERTYFIKAT  „VARSAVIANISTYCZNEJ SZKOŁY”
 



Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy wręczył naszej szkole prestiżowy bezterminowy  Certyfikat  „Varsavianistycznej Szkoły”.

Uroczystość dla szkół i placówek oświatowych odbyła się w dniu 12 czerwca 2017 r. w Urzędzie Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

Uroczystości towarzyszyło wręczenie kilku nauczycielom Odznak "Nauczyciel Zasłużony dla Edukacji Varsavianistycznej" za znaczący wkład w popularyzowanie wiedzy o Warszawie wśród dzieci i młodzieży”, podziękowań dla nauczycieli oraz Odznak Młodego Przyjaciela Warszawy. Nasza Szkoła otrzymała wszystkie stopnie wyróżnień, a pani Krystyna Grzelak otrzymała Odznakę "Nauczyciel Zasłużony dla Edukacji Varsavianistycznej" oraz podziękowania z rąk Kapituły. 

Odznaki „Nauczyciel Zasłużony dla Edukacji Varsavianistycznej” oraz certyfikaty wręczali nauczycielom Włodzimierz Paszyński - Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Krzysztof Miszewski - Przewodniczący Rady Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Sławomir Antonik - Burmistrz Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, dr Beata Michalec prezes ZG TPW a także Małgorzata Wojtatowicz -Przewodnicząca Komisji Młodzieżowej Zarządu Głównego TPW wraz Pawłem Krukiem - Sekretarzem Zarządu Głównego TPW oraz Grażyną Dworakowską i Zbigniewem Sieszyckim - członkami Prezydium Zarządu Głównego TPW.W tej edycji projektu wzięły udział 162 placówki. Projekt ukończyły i otrzymały certyfikat łącznie 104 placówki oświatowe, w tym:

·         38 szkół podstawowych,

·         6 gimnazjów,

·         10 szkół ponadgimnazjalnych

·         6 zespołów szkół różnych typów,

·         44 przedszkoli.

·    Po uroczystości odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Julian Kulski i Zarząd Miejski okupowanej Warszawy” oraz spotkanie z reżyserką filmu Panią Hanną Etemadi.

Relacja z wydarzenia na stronie TPW: http://www.tpw.org.pl/index.php/z-zycia-towarzystwa/szkoly-otrzymaly-certyfikaty-varsavianistycznej-szkoly.html



 

III EDYCJA WARSZAWSKIEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO
„WĘDRÓWKI ZE ŚWIĘTYM…”
DOBIEGŁA KOŃCA

 

 

09 czerwca odbyła się Gala zakończenia III edycji Warszawskiego Konkursu Geograficznego „Wędrówki ze Świętym, czyli o podróżowaniu ze świętym Janem Pawłem II”. Konkurs był objęty Patronatem Stowarzyszenia Santo Subito. W tym roku podobnie jak w ubiegłych latach przygotowywali pracę w kategorii reportaż, ale również, po raz pierwszy w kategorii praca plastyczna.   CZYTAJ WIĘCEJ....

 

 

          

 

Reportaż z konkursu i wywiady znajdują się także na stronie Santo Subito, zapraszam do zapoznania się.

http://santosubito.org.pl/nowosci,spotkania,3,1,2017 06 konkurs geograficzny wed,180.html

 

http://santosubito.org.pl/index.php

 

 


 

ZAJĘCIA W KOMISARIACIE RZECZNYM POLICJI
 


 

Dnia 15 maja uczestniczyliśmy w zajęciach z projektu Nadwiślańska Akademia, w którym nasza szkoła bierze udział. Zwiedziliśmy Komisariat Rzeczny Policji, który powstał w 1920 roku i był pierwszym specjalistycznym komisariatem w niepodległej Polsce. Najpierw mieścił się w pobliżu dzisiejszego mostu Śląsko-Dąbrowskiego, po wojnie w budynku zoo przy ulicy Ratuszowej, a w 1969 r. przeniesiono go do budynku w Porcie Praskim. Uczniowie zwiedzili obiekt, poznali jego historię oraz cele działania, do których m.in. należy ograniczenie zagrożenia niszczenia i dewastacji środowiska naturalnego. Ponadto uczniowie mogli zobaczyć dokąd sięgała tzw. Wielka Woda – fala powodziowa z 2010 roku oraz jakie skarby udało się wyłowić z Wisły, kiedy jej stan był bardzo niski. Były to przedmioty zrabowane nam m.in. przez Szwedów w czasie potopu. Wisła doskonale je zakonserwowała, tak by po kilku wiekach można było odkryć je na nowo.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆhttps://zs5.edupage.org/album/?#gallery/175

 


 

KONCERT „OGRODY WILLI ŻABIŃSKICH”

W sobotę, 29 kwietnia w ZOO odbył się niezwykły koncert pod tytułem „Ogrody Willi Żabińskich”. Jego honorowymi gośćmi byli Teresa Żabińska, córka Antoniny i Jana Żabińskich oraz Moshe Tirosch, uratowany przez małżeństwo z zagłady. Wysłuchaliśmy koncertu zagranego przez Janusza Olejniczaka, a na początku powitało wszystkich zgromadzonych Warszawskie Combo Taneczne. O tym jak wyglądała wojenna rzeczywistość opowiedziała Teresa Żabińska, córka Antoniny i Jana Żabińskich oraz Moshe Tirosch. Pan Tirosch ocalał z zagłady dzięki pomocy małżeństwa, ukrywając się w piwnicy willi na terenie warszawskiego ZOO. W czasie II wojny światowej, to właśnie we wnętrzu willi, małżeństwo Antoniny i Jana Żabińskich, dało schronienie kilkuset osobom. Szacuje się, że mogli oni pomóc nawet 300 osobom, głównie Żydom - uciekinierom z warszawskiego getta. Ta historia stała się inspiracją dla scenarzystów filmu „Azyl”. 

 

 


 

Z WIZYTĄ W OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW "CZAJKA"

 

  
 

26 kwietnia klasa 2 aei uczestniczyła w zajęciach w Oczyszczalni Ścieków Czajka. W trakcie zajęć przybliżono młodym warszawiakom procesy oczyszczania ścieków oraz przekonano ich, że codzienne proekologiczne nawyki, dotyczące korzystania z wody, mają istotne znaczenie nie tylko dla poprawy jakości życia w naszym mieście, ale także jakości otaczającego nas środowiska naturalnego. Ponadto poznano kilka elementów historii obiektu, jak i celu działania. Zatem Projekt oczyszczalni ścieków „Czajka” powstał na początku lat 70. XX wieku, a zakład uruchomiliśmy w 1991 r.  „Czajka” znajduje się w północno-wschodniej części Warszawy i zajmuje obszar o powierzchni 52,7 ha. Do oczyszczalni dopływają obecnie ścieki komunalne zarówno z prawobrzeżnej, jaki i z lewobrzeżnej części stolicy oraz z gmin ościennych tj. Legionowa, Zielonki i Marek, a także osady powstałe w procesie uzdatniania wody w Zakładzie Wodociągu Północnego w Wieliszewie. Ścieki oczyszczane są mechanicznie i biologicznie. Powstałe podczas oczyszczania osady ściekowe, w kontrolowanych warunkach, ulegają fermentacji. Wytworzony w ten sposób biogaz wykorzystujemy do celów grzewczych i produkcji prądu elektrycznego na własne potrzeby.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆhttps://zs5.edupage.org/album/?#gallery/174

 

 


 


Spacer „Śladami Tadeusza Kościuszki”

23 kwietnia 2017 r. odbył się spacer Śladami Tadeusza Kościuszki, w którym uczestniczyli uczniowie z klasy 2aei Technikum. Spacer prowadziła pani przewodnik trasą: start - pomnik Tadeusza Kościuszki, przez Ogród Saski obok Grobu Nieznanego Żołnierza, Uniwersytet, Krakowskie Przedmieście do Zamku Królewskiego, w którym jest urna z sercem Tadeusza Kościuszki.

 

 

 


 

Uroczystości przy pomniku Tadeusza Kościuszki

22 kwietnia 2017 r. uczniowie z  naszej szkoły uczestniczyli w uroczystościach przy pomniku Tadeusza Kościuszki.

 


 

Gra miejska „Szlakiem Światowego Dziedzictwa w Polsce”

Gra odbywała się 22 kwietnia 2017 r. na terenie Starego Miasta. Uczestnicy zgodnie z mapą odpowiadali na pytania. W grze uczestniczyli uczniowie z klas: 1aei, 2aei  Technikum nr 2.

 


 

 

Rajd Skarpą Śródmiejską
 

 

              

 

W niedzielę  12.03. 2017 r. odbył się Rajd Skarpą Śródmiejską.

Zbiórka: obok kawiarni "Rozdroże" przy pl. Na Rozdrożu - od strony Trasy Łazienkowskiej.

Organizator: Komisja Krajoznawcza Oddziału PTTK "Mazowsze"

Z naszej szkoły uczestniczyli uczniowie z klasy pierwszej CXI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Kisielewskiego oraz z klasy drugiej Technikum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, uczniom towarzyszyli rodzice, koleżanki, koledzy.

Opieka: Krystyna Grzelak

Trasa Rajdu: Pl. Na Rozdrożu - Zamek Ujazdowski (z zewnątrz), kładka nad Al. Armii Ludowej, ul. Jazdów,
ul. Myśliwiecka - kładka - al. Mariana Brandysa w Parku im. marsz. E. Rydza - Śmigłego - al. Na Skarpie - Muzeum Ziemi PAN - oba budynki - kładka nad ul. Książęcą - zejście schodkami ze Skarpy do Al. Józefa Czapskiego - następnie przejście do parku im. Janiny Porazińskiej - powrót Al. Lorentza na tyłach Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowego do Ronda de Gaulle’a.

Uczestnicy bardzo dokładnie wykonywali zadania zawarte w KARCIE PRACY.

Wszystkie zadania zostały zrealizowane w zabawnej atmosferze.

 

 

 

 


 

MUZEUM – MIEJSCE PAMIĘCI PALMIRY

 

                    

 

14 grudnia 2016 r. uczniowie  naszej szkoły z opiekunem p. Krystyną Grzelak uczestniczyli w spotkaniu patriotycznym "Niech nie zgaśnie Pamięć",  które odbyło się w Muzeum - Miejscu Pamięci Palmiry. Spotkanie odbyło się w 77. rocznicę pierwszej egzekucji w Palmirach. 


 


 

SZLAKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA PO WARSZAWIE
 

  

 

02.12. 2016 roku uczniowie klasy II A Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w wycieczce Szlakiem Henryka Sienkiewicza po Warszawie. Wydarzenie to wpisuje się w szkolny program obchodów roku Sienkiewiczowskiego organizowany przez zespół nauczycieli humanistów we współpracy z innymi zespołami.

 

Uczniowie poznali wiele miejsc w Warszawie związanych z postacią pisarza, uzupełnili wiedzę na temat biografii i twórczości Henryka Sienkiewicza. Zwiedzając obiekty znajdujące się na Krakowskim Przedmieściu i Rynku Starego Miasta, młodzież obejrzała także kościoły, pomniki i tablice pamiątkowe związane z historią Warszawy.

 

 


 

UCZNIOWIE ZS NR 5 ODEBRALI NAGRODY W ZAMKU KRÓLEWSKIM



 

Uczniowie ZS nr 5  pod opieką nauczycielki wiedzy o kulturze - pani Iwony Kulpy-Szustak oraz zainspirowani działaniami varsavianistycznymi nauczycielki matematyki -  pani Krystyny Grzelak brali udział w warszawskim konkursie  fotograficznym„Warszawa – stolica Polski” oraz w warszawskim konkursie plastycznym – „Zabytki Warszawy” organizowanym przezTowarzystwo Przyjaciół Warszawy.

20 października o godz. 11.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego podczas  Sesji edukacyjno-historycznej związanej z przyłączeniem Mazowsza do Korony (1526 r.), przeniesieniem stolicy z Krakowa do Warszawy (1596 r.) i powstaniem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości (1906 r.) obył się wernisaż nagrodzonych prac konkursowych oraz rozdanienagród.

W konkursie fotograficznym prace uczniów ZS nr 5 zostały wysoko ocenione przez jury konkursowe:
 

 

II miejsce

Klaudia Szymańska

CXI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi
im. Stefana Kisielewskiego

III miejsce

Izabela Kośnik 

Technikum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi

wyróżnienie

Klaudia Ferenc

CXI  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi
im.  Stefana Kisielewskiego

 



Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

 

 

  

 

 


 


HISTORIA BANKOWOŚCI POLSKIEJ

8 października 2016 r.  uczniowie klasy 2 aei Technikum uczestniczyli w zajęciach szkoły Varsavianistycznej  i projekcie pt. „Historia Bankowości Polskiej”. Zostały one zorganizowane przy współpracy Zespołu Przedmiotów Zawodowych i Zespołu Matematyczno–Przyrodniczego.

Uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem rynków finansowych na przełomie XIX i XX wieku podczas wykładu w Muzeum Niepodległości pt. „Banki przedwojennej Warszawy”.  Drugim etapem zajęć była wycieczka z przewodnikiem śladami historii przedwojennych banków. Przy ul. Bielańskiej 10 uczniowie poznali historię Reduty Banku Polskiego, a przy ul. Senatorskiej Banku Landaua. Zaciekawiły ich zabezpieczenia sejfów dawnych banków i ich bogaty wystrój a także anegdoty związane z napadami na banki.

Uczniowie klasy 2 aei dowiedzieli się także, że Bank Gospodarstwa Krajowego istnieje od 1928 r. a PKO BP zaczął funkcjonowanie jako Pocztowa Kasa Oszczędności w 1919 r. powołany dekretem przez Józefa Piłsudskiego.  Ciekawe są też dzieje Banku Handlowego najstarszego nieprzerwanie działającego banku polskiego.

Oto foto-relacja z zajęć.

        

           

 

Opracowała: H. Lipińska

 

 


 

Znów nad Wisłą…

26 września klasy pierwsze uczestniczyły w zajęciach terenowych na ścieżce „Przy Wale Miedzeszyńskim”. Po raz kolejny wracamy w znane nam miejsce, ale z inną grupą młodzieży. Dokonywaliśmy obserwacji środkowego odcinka Wisły zarówno pod względem przyrodniczym jak i społeczno-gospodarczym. Budowaliśmy zestawy do filtrowania wody i badaliśmy właściwości chemiczne wody z Wisły. Obserwowaliśmy bioróżnorodność tego ekosystemu. Szukaliśmy czarnych krzemieni, a w materiale źródłowym odpowiedzi dlaczego one tu występują. Nie udało nam się wykopać odkrywki glebowej, aby móc zobaczyć madę rzeczną. Na koniec uczestnicy otrzymali do wypełnienia Wiślaną Kartę Pracy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


 

WYKŁAD - Życie i twórczość Tekli Bądarzewskiej


W dniu 23 września 2016 r. (piątek) godz. 17.30 w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbył się wykład "Życie i twórczość Tekli Bądarzewskiej" oraz koncert "Tekla Bądarzewska - zapomniany dźwięk" w wykonaniu dr hab. Joanny Maklakiewicz i dr hab. Marii Pomianowskiej,  w którym uczestniczyły uczennice z klasy 2aei oraz przedstawiciel rodziców.

 


 

POWSTAŃCZA OCHOTA

 

W dniu 19 września 2016 r. odbył się 3 godzinny spacer „Powstańcza Ochota”, w którym uczestniczyły uczennice z klasy 2aei. Prowadzący przewodnicy z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego przybliżyli uczestnikom zarówno miejsce podpisania rozkazu wybuchu Powstania przez Komendanta Okręgu Warszawskiego AK Antoniego Chruściela ps. Monter, przy ul. Filtrowej, jak też symbole walk powstańczych na Ochocie: Akademik przy pl. Narutowicza, zakład księży Orionistów, tzw. Antonin przy ul. Barskiej, kompleks gmachów obsadzonych przez Niemców przy ul. Wawelskiej, czy budynek koszar SS przy ul. Tarczyńskiej. Uczestnicy spaceru poznali  też obiekty dwóch ochockich powstańczych punktów oporu tzw. Reduty Wawelskiej i Kaliskiej, skutecznie broniących nieprzyjacielowi dostępu do centrum stolicy w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. Dowiedzieli się, że wśród mieszkańców Ochoty dotychczas żyje pamięć o Zieleniaku – targowisku warzywnym, zamienionym przez Niemców w okresie powstania na obóz przejściowy, tragicznym miejscu męczarni i oczekiwania, które dla wielu okazało się miejscem śmierci. O tragicznych losach stłoczonej tam cywilnej ludności Ochoty przypomina dziś niewielka tablica umieszczona na fragmencie muru dawnego budynku administracyjnego, nieco przytłoczona stojącym obok pomnikiem Barykady Września. Uczestnicy spaceru odkryli je, jak wiele innych miejsc ludobójstwa na Ochocie, np. Instytut Radowy przy ul. Wawelskiej.


 


 

Jak narysować boisko na stronie zeszytu?
 

          

 

Z takim zadaniem zmierzyli się uczniowie klasy 2 aei podczas lekcji geografii. Należało dokonać pomiaru boiska, a następnie obliczyć skalę i narysować to boisko na stronie zeszytu od geografii. Uczniowie zmierzyli boisko różnymi metodami: paro krokami, stopkami, taśmą i miarką…

Dodatkowo zmierzyli wysokość słupa bramki i długość rzucanego przez niego cienia. Dane te będą wykorzystane podczas lekcji o Ruchu obrotowym Ziemi. Jeszcze o tym napiszemy…

 

 


 

Geograficzny szkic terenowy…

30 maja klasa 1 aei uczestniczyła w zajęciach terenowych z geografii. Uczniowie przygotowywali szkic terenowy w wybranym miejscu w Parku Skaryszewskim. Poznali historię tego miejsca oraz przyczynę istniejących tu stawów, które stanowią dawne koryta Wisły. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć…

 

 


 

Lekcja Przyrody

w Ogrodzie Botanicznym Powsin Polskiej Akademii Nauk

Dnia 13 maja, młodzież klasy II Aai miała zajęcia w Ogrodzie Botanicznym. Omawiane były zagadnienia dotyczące m.in.: bioróżnorodności, barwy i zapachu. Jak przystało na piątek trzynastego nie odbyło się bez przysłowiowego „pecha” – telefon jednej z uczennic wpadł do stawu i … należało go poszukać i wyłowić. Zajęcia z Przyrody odbyły się w dosłownym, bliskim kontakcie z przyrodą. Wszystko dobrze się skończyło, a na zdjęciach utrwalono kilka chwil…

 



 

       

 

LITERACKA GRA MIEJSKA PO STARÓWCE
 

14 maja 2016 roku (sobota) grupa uczniów z ZS nr 5 im. Stefana Kisielewskiego z opiekunem Krystyną Grzelak uczestniczyła w "Literackiej grze miejskiej po Starówce". Scenariusz gry został zaplanowany tak, aby pokazać znanych oraz mniej znanych pisarzy związanych z tą częścią Warszawy: Jana Lechonia, Kazimierza Brandysa, Artura Oppmana czy Stanisława Jarzębskiego. Ponadto przypomniano  postaci Marii Konopnickiej, Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa. Na każdym z 10 przystanków doświadczeni przewodnicy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy przedstawili historię związaną z danym miejscem i zaprezentowali dokonania literackie bohaterów niniejszej gry. Słuchając historii i wykonując zadania, uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało życie w przedwojennej i powojennej Warszawie.

Zdjęcia z przebiegu gry znajdują się na stronie Towarzystwa Przyjaciół Warszawy w zakładce  Z życia Towarzystwa    Literacka gra miejska po Starówce   oraz w naszym     Albumie fotograficznym.

 


 

 

NASZE MAŁE OJCZYZNY...
 


 

Dnia 8 kwietnia młodzież Zespołu Szkół nr 5 klasy: II Aai, 4aei, 4bhi (łącznie 24 osoby) uczestniczyły w wycieczce po tzw. Małej Ojczyźnie. Poznaliśmy wybrane miejsca znajdujące się w bliskim sąsiedztwie szkoły i związaną z nimi historię. Na trasie naszego spaceru znalazły się między innymi: Teatr Powszechny, Zakłady Wedla, Rogatki Grochowskie, Kościół na Kamionku, ul. Mińska 25, budynek Polskich Zakładów Optycznych Sp. z o.o. CZYTAJ WIĘCEJ...

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ: https://zs5.edupage.org/album/?#gallery/148


 

 

 


 

W wycieczce 25 kwietnia uczestniczyło 32 uczniów z klas pierwszych Zespołu Szkół nr 5. Celem naszego spaceru było poznanie tzw. Małej Ojczyzny, czyli najbliższych okolic szkoły oraz poznanie niektórych zabytków Grochowa, a tym samym przygotowanie się do Konkursu „Zabytki Grochowa”. CZYTAJ WIĘCEJ...
 

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ: https://zs5.edupage.org/album/?#gallery/149

 

 

 

 

 


 

Dnia 29 kwietnia kontynuowaliśmy poznawanie tzw. Małej Ojczyzny, tym razem celem naszego spaceru był Wawer. Odwiedziliśmy m.in. miejsca związane z Powstaniem Listopadowym, byliśmy przy pierwszej murowanej szkole powszechnej w Wawrze. Przechodziliśmy obok Zajazdu Napoleona oraz miejsca, gdzie był pierwszy bank w dzielnicy Wawer. Widzieliśmy zabytkową stację kolei oraz miejsce pod adresem ul. Widoczna 85, gdzie miały miejsce wydarzenia związane z 27 grudnia 1939 r., kiedy to Niemcy rozstrzelali 107 Polaków w odwecie za zamordowanych 2 Niemców. Kilka ulic dalej, przy ul. 27 Grudnia znajduje się symboliczny cmentarz związany z tym wydarzeniem. Minutą ciszy oddaliśmy hołd poległym.

 

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ: https://zs5.edupage.org/album/?#gallery/150

 


 

 


 

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

 

Wspólnie z młodzieżą naszej szkoły przygotowaliśmy gazetkę upamiętniającą Bohaterów Wyklętych przez władzę, ale Niezłomnych dla narodu, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 Marca.

Pamięć o Tych jakże często młodych i niewinnie skazanych, torturowanych ludziach powinna być w każdym człowieku.

„(…)

ŚMIERĆ ZDRAJCOM!

Sumienie narodu – to My!

Wyrazem jego buntu przeciw przemocy – ty My!

Narzędziem sprawiedliwej kary – to My!

Dzień zapłaty za zbrodnie już się rozpoczął.

NIECH ŻYJE WOLNA DEMOKRATYCZNA POLSKA!”


Dowódca Brygady Partyzanckiej „Łupaszka”
z ulotki 5 Brygady Wileńskiej 15.03.1948 r.”
 

 


 

 

O czytaniu bajek …

Dnia 7 grudnia 2015 r. młodzież Zespołu Szkół nr 5, a dokładnie uczniowie kl. 2aei, 1aei, oraz  IIAai czytali bajki w ramach Mikołajkowego Prezentu dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych z Zespołu Szkół Specjalnych nr 90 przy ul. Kordeckiego 54. Dodatkowo przygotowali niespodzianki dla każdego ucznia: słodycze oraz maskotki. Czytanym bajkom towarzyszyły zabawy i wspólne kolorowanie ilustracji do wysłuchanych tekstów. Było to szkolne działanie na rzecz środowiska lokalnego.

      

 

 


 

Warszawski konkurs literacki zorganizowany w związku z obchodami 250. rocznicy

powstania Teatru Narodowego w Warszawie „Teatr mój widzę ogromny”

rozstrzygnięty!!!!
 


 

29.01.2016 r. odbył się II etap konkursu, w którym wyróżnienie wraz z nagrodą książkową otrzymała uczennica Emilia Miros  z klasy 2a technikum – opiekun: Iwona Kulpa-Szustak.

Laureatce etapu międzyszkolnego serdecznie gratulujemy i  dziękujemy za reprezentowanie ZS nr 5 im. Stefana Kisielewskiego w środowisku warszawskim.  

   

 


 


 

       

 

 


 

Rajd „Wielokulturowe serce Pragi”

 

                  

 

30 listopada 2015r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w rajdzie „Wielokulturowe serce Pragi”. Pod opieką przewodnika zwiedzili Katedrę św. Floriana. Następnie udali się na skrzyżowanie ulicy Jagiellońskiej i ks. I. Kłopotowskiego, gdzie do roku 1961 stała główna synagoga praskiej gminy żydowskiej. Ostatnim przystankiem była cerkiew św. Marii Magdaleny.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści na temat każdej z religii, analizując podobieństwa i różnice między nimi, a przede wszystkim  dostrzegając  wielokulturowy charakter dzielnicy.

 


 

14. grudnia 2015 r. w Zespole Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego odbyło się rozstrzygnięcie

  Konkursu matematyczno – plastycznego GEOMETRYCZNE KOMPOZYCJE

inspirowanego sztuką XX i XXI wieku z elementami varsavianistycznymi w kategoriach:

I. Projektowanie posadzek i parkietów do wnętrz obiektów związanych z Warszawą

II. Projektowanie witraży w oknach wnętrz obiektów związanych z Warszawą

Więcej...

 

OBEJRZYJ WSZYSTKIE PRACEWITRAŻE.pdf

 


 

 

DZIELNICOWE ROZGRYWKI PRZYRODNICZE

 

 Dnia 7 grudnia 2015 r. w Zespole Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego odbył się Konkurs „Dzielnicowe Rozgrywki Przyrodnicze”. Uczniowie naszej szkoły oraz kilku szkół z dzielnicy Praga Południe przez 45 minut rozwiązywali w parach znane i nieznane, ale na pewno nietypowe zadania z biologii, chemii, fizyki i geografii, czyli nauk, które nazywamy przyrodniczymi.

Laureaci I, II i III miejsca otrzymali bilet do Prehistorycznego Oceanarium oraz, tak, jak wszyscy pozostali uczestnicy, przyrodnicze albumy o zagadnieniach dotyczących klimatu i słodkiego Mikołajka.

Konkurs zorganizowały i przeprowadziły: p. Marta Czerniak-Czyżniak i p. Marta Mocarska.

Oto kilka zdjęć z tego wydarzenia:

 

 


W niedzielę 29 listopada 2015 r. przy pomniku bitwy pod Olszynką Grochowską, która miała miejsce 25 lutego 1831 r., na pograniczu dwóch warszawskich Dzielnic – Pragi-Południe i Rembertowa, odbyły się uroczyste obchody 185 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Tradycyjnie w obchodach przy ołtarzu wzniesionym na miejscu bitwy pod Olszynką Grochowską uczestniczyli kombatanci drugiej wojny światowej, harcerze, kilkanaście szkolnych pocztów sztandarowych, w tym Zespołu Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego, oraz grupy rekonstrukcyjne.
 

Z naszą młodzieżą na miejscu uroczystości był p. Sławomir Mucha.

 

 


Jak co roku młodzież Zespołu Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego wzięła udział w uroczystości upamiętniającej  76. rocznica napadu ZSRR na Polskę.

Podczas uroczystości odbył się apel pamięci. Złożono także wieńce. Zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego i Hymn Sybiraków – pieśń upamiętniająca męczeńską drogę wypędzonych Polaków.
 

Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie poświęcony jest pamięci tych, którzy zginęli oraz wywiezionych do łagrów na Syberię. Monument przedstawia wagon kolejowy wypełniony krzyżami. Na torach wykute są nazwy miejsc kaźni Polaków.
 

Z naszą młodzieżą na miejscu uroczystości był p. Sławomir Mucha.

 

 


 

XVI sesja patriotyczno-kulturowa w Zamku Królewskim
 

29 października 2015 r. w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego, odbyła się kolejna Sesja projektu edukacyjnego „W kręgu tajemnic dawnej Warszawy”,  poświęconego edukacji patriotycznej młodych Polaków.

Na Sali obecni byli honorowi goście: Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy Włodzimierz Paszyński, przedstawiciele Biura Edukacji, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Dyrekcji Zamku Królewskiego oraz przedstawicielki Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Sesja Zamkowa przypomniała znaczenie podziemnego frontu oświaty oraz walki w obronie dóbr kultury podczas II Wojny Światowej.

Wszyscy obecni byli także świadkami wzruszającego wydarzenia – podziękowań składanych na ręce p. Marii Szypowskiej za jej wieloletnie zasługi na polu wolontariatu kulturowego. Pani Maria Szypowska – warszawska pisarka, dziennikarka, kombatantka z czasów II Wojny Światowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego, wieloletnia działaczka na rzecz ochrony zabytków – zapewniła, że nadal będzie pomagać w realizacji akcji.

Młodzież z naszej Szkoły z zainteresowaniem wysłuchała części oficjalnej i artystycznej, by następnie pozostając w atmosferze szacunku dla historii i refleksji, nad bohaterstwem rodaków, udać się na zwiedzanie Zamku Królewskiego.

 


 

GRA TERENOWA

"ŚLADAMI CYWILNYCH SPISKOWCÓW I PODCHORĄŻYCH NOCY LISTOPADOWEJ"

 

Dnia 28 listopada 2015 r. uczniowie z warszawskich szkół wzięli udział w Grze Terenowej „Śladami cywilnych spiskowców i podchorążych Nocy Listopadowej” zorganizowanej przez nauczycieli Zespołu Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego.

Najpierw uczestnicy zgromadzili się przed budynkiem Zespołu Szkół nr 5, a następnie w kilku minutowych odstępach wyruszali z pierwszym zadaniem. Wśród uczestników były warszawskie gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz uczniowie z Instytutu Głuchoniemych. Podczas Gry zadaniem uczniów było przemierzenie trasy, którą 185 lat temu szli cywilni spiskowcy i podchorążowie, wykonując kolejne zadania. Poznawali historię wybranych miejsc Warszawy związanych z wydarzeniami Nocy Listopadowej.

Na końcu trasy, pod Arsenałem, otrzymali dyplomy uczestnictwa i upominki książkowe.

Oto fotorelacja z przebiegu Gry Terenowej.

 


 

LEKCJA MUZEALNA W PAŁACU W WILANOWIE

 

W dniu 28 października 2015 r. w ramach Varsavianistycznej Szkoły  klasy pierwsze uczestniczyły w lekcji muzealnej na temat symboliki wnętrz Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

Było warto! Uczniowie zwiedzili cały pałac w towarzystwie uroczej pani przewodnik, otrzymali materiały edukacyjne.  Dopisała i pogoda i humory.
 

      

 


 

NASZ KLUB MŁODEGO ODKRYWCY U DZIECI W PRZEDSZKOLU NR 230

W ramach działań varsavianistycznych została zorganizowana i zrealizowana akcja: "Pracuj na rzecz środowiska lokalnego". 7 października 2015 Klub Młodego Odkrywcy, złożony z uczniów naszej szkoły, zawitał w Przedszkolu nr 230. Uczniowie przeprowadzili szereg ciekawych doświadczeń chemicznych. Przedszkolaki bawiły się świetnie, co widać na zdjęciach.

        

  

  

  

 


 

JUŻ PO RAZ DRUGI OTRZYMALIŚMY 

CERTYFIKAT "VARSAVIANISTYCZNEJ SZKOŁY"



W dniu 15 czerwca 2015 r. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy wręczyło po raz drugi placówkom oświatowym certyfikaty "Varsavianistyczna Szkoła" oraz dyplomy i podziękowania dla wyróżniających się nauczycieli. 

Uroczystość odbyła się w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej. Wszystkich gości powitała przewodnicząca Komisji Młodzieżowej Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Małgorzata Wojtatowicz. Uroczystość uświetniły programy artystyczne dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych.

 

 

 


 

 

 

CERTYFIKAT "VARSAVIANISTYCZNEJ SZKOŁY"
 

Po raz pierwszy Towarzystwo Przyjaciół Warszawy wręczyło trzydziestu warszawskim placówkom oświatowym certyfikat "Varsavianistycznej szkoły". Spotkanie odbyło  się 3 listopada 2014 r.  w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Szegedyńskiej.

Certyfikaty wręczali: Burmistrz Bielan - Rafał Miastowski, Naczelnik Wydziału Oświaty - Zofia Gajewicz, Prezes TPW - Beata Michalec, Przewodnicząca Sekcji TPW -  Małgorztata Wojtatowicz oraz Prezes TPD, a także Wiceprezes honorowy TPW - Marzena Grochowska.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego w Warszawie
    04-089 Warszawa, ul. Szczawnicka 1
  • sekretariat:
    (22) 810-54-23;
    e-mail: zs5@eduwarszawa.pl


    pokój nauczycielski: (22) 810-54-27


    Inspektor Ochrony Danych Osobowych
    p. Piotr Kopka
    e-mail:
    iod.dbfoppd@eduwarszawa.pl

Galeria zdjęć