„Balzak napisał: «Obowiązki to nie uczucia».
Robić to, co należy robić,
to nie znaczy robić to, co mi się podoba.
Otóż, gdy piszę, co mi się podoba, podpisuję się
Kisiel,
gdy piszę, co należy robić, podpisuję: Stefan Kisielewski

Stefan Kisielewski

Urodził się 7 marca 1911 roku  w Warszawie. Jest autorem szkiców literackich i muzycznych, aforystyki oraz powieści, w których zawarł obserwacje współczesnych polskich obyczajów i życia politycznego.

Polemiczne felietony, podpisywane pseudonimem "Kisiel", drukował od 1945 roku w  Tygodniku Powszechnym i z tej działalności był najbardziej znany.

Jako muzyk i kompozytor skomponował wiele utworów m.in.: symfonie, koncert fortepianowy, utwory kameralne, muzykę filmową, balety i pieśni.

Nie godził się z rzeczywistością, w jakiej przyszło żyć narodowi w PRL. Cięte ostrze swojej satyry niejednokrotnie kierował w stronę reżimu komunistycznego, co narażało go na represje ze strony władz i konieczność tworzenia w "drugim obiegu". Doczekał jednak wolnej i suwerennej Polski, w niej tworzył i działał.

Zmarł  27 września 1991 roku w Warszawie. Jest pochowany na Starych Powązkach.